Hlavní navigace

Půjčit si v eurech se firmám vyplatí víc než v korunách. Proč jsou úvěry v cizí měně levnější?

  • O výhodnosti půjčky rozhoduje celá řada faktorů, jedním z nich je i měna, ve které je úvěr čerpaný. Půjčka v eurech tak vyjde levněji než ta korunová. Jak je to možné? Mohou za to rozdílné pohledy na měnovou politiku České národní banky a Evropské centrální banky.

Sdílet

O rozdílech v úrokových sazbách u úvěrů v eurech a v korunách se ví, jenže nyní se nůžky rozevřely nejvíce od října roku 2012. Koncem prvního čtvrtletí roku 2019 tuzemské banky poskytovaly třicetimilionovou půjčku v korunách s úrokem 3,72 %, půjčku obdobných parametrů v eurech bylo možné získat se sazbou kolem 1,50 %.

O levnější půjčky v eurech je větší zájem

Rozdíly v úrocích jsou propastné, a tak není divu, že úvěry v eurech je čím dál větší poptávka, což potvrzuje i šéf úvěrových produktů ČSOB Jan Scholz: „Dlouhodobě zaznamenáváme růst podílu úvěrů v eurech. Dynamika růstu eurových úvěrů je vyšší než u korunových úvěrů. Jedním z důvodů jsou nižší úrokové sazby v eurech proti koruně.“

Navýšení podílu úvěrů v eurech ale nezaznamenala jen ČSOB, meziroční nárůst eurových plateb mezi firemními klienty hlásí i Česká spořitelna nebo J&T Banka.

Půjčka v eurech ale není pro každého. Firmy, které by o úvěry žádaly z čistě spekulativních důvodů, mají smůlu, takové motivy si banky hlídají. Pro úspěšné získání úvěru v eurech musí žadatel vykazovat dostatečné příjmy v dané měně. 

Měnová politika ČNB se liší od té evropské

Úrokové sazby úvěrů ovlivňuje nespočet faktorů, jedním z nich je i měnová politika centrálních bank, a to jak té naší České národní banky, tak i Evropské centrální banky. Zatímco ČNB za posledních 18 měsíců zvyšovala základní úrokové sazby hned osmkrát, evropská peněžní instituce s úročením od března roku 2016 vůbec nehýbala. Základní úroky v ČNB nyní činí 2 %, v Evropské centrální bance jsou rovny nule. Rozdíly v nákladovosti úvěrů v české a cizí měně jsou tak velmi patrné. 

České firmy mezi sebou obchodují v eurech

Pozice koruny není ideální od konce roku 2013, kdy započala éra devizových intervencí. I proto české firmy upřednostňují platby v eurech, a to nejen v rámci zahraničních obchodů, ale také těch tuzemských. Čím dál častěji si tak české firmy mezi sebou platí společnou evropskou měnou. Česká národní banka uvádí, že více než pětina tuzemských plateb je uskutečněna právě v eurech.

Půjčka v cizí měně nepředstavuje pro mnohé společnosti takové riziko jako v korunách, přesto je nutné pamatovat na vývoj kurzu, který levný úvěr může prodražit. Proto je úvěr v eurech vhodný pouze pro firmy, které disponují dostatkem příjmů v eurech, z nichž mohou financovat splátku úvěru.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).