Hlavní navigace

zdanění prodeje zděděného pozemku

  • (neregistrovaný) 90.178.6.---

    7. 11. 2012 19:45

    Dobrý den,
    nejsem si jistá a proto bych se ráda zeptala.
    V r. 2012 nás notář vyzval k projednání dědictví - nalezených pozemků
    po babičce, která zemřela cca před 40 lety. Protože již
    otec nebyl naživu a musí se dědit postupně, zdědil
    pozemky a následně nás notář vyzval k dalšímu řízení
    po mém otci, kde jsem pozemky zdědila.
    Vše proběhlo v r. 2012. Tento rok jsem je i prodala.
    Budu kromě daně z převodu nemovitostí ještě muset
    uvádět prodej pozemků i do daně z příjmů, když to bylo
    postupné dědění - babička, otec, já?

    děkuji.

    Jana

    • 8. 11. 2012 7:53

      annonym (neregistrovaný) 188.175.56.---

      Re: zdanění prodeje zděděného pozemku
      V případě, že jde o prodej nemovitostí, bytů nebo nebytových prostor nabytých děděním od zůstavitele, který byl příbuzným v řadě přímé nebo manželem (manželkou), zkracuje se doba pěti let o dobu, po kterou byla nemovitost prokazatelně ve vlastnictví zůstavitele nebo zůstavitelů, pokud nemovitost byla nabývána postupným děděním v řadě přímé nebo manželem (manželkou). Podle ustanovení § 117 občanského zákoníku se stupeň příbuzenství dvou osob určuje podle počtu zrození, jimiž v řadě přímé pochází jedna od druhé. Příbuznými v řadě přímé jsou např. rodiče a děti, prarodiče a vnuci (dědeček, otec, syn, vnuk).
      Z výše uvedeného vyplývá, že prodej zděděného majetku nebudete uvádět do přiznání k dani z příjmů, jelikož je od této daně osvobozen.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).