Hlavní navigace

Ručitelský závazek - dph

  • (neregistrovaný)

    1. 11. 2012 8:41

    Mám dotaz, firma na základě ručitelského závazku uhradí dlužnou částku, pro firmu to není náklad a podle mě si ani z toho nemůže uplatnit DPH, protože jsi ho uplatnila firma za kterou to zaplatila, je to tak?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 1. 11. 2012 11:10

      Man (neregistrovaný)

      Re: ručitelský závazek - dph
      Jestli tomu dobře rozumím - tak jste zaplatili DPH za firmu, která ho měla odvádět státu. Úhradu faktury jste o to ponížili - tak proč by si ho firma nemohla uplatnit. Odvedeno státu bylo.

      Firma, která vyfakturovala - uveda do DPH jako výstup a firma, která dostala fakturu a uhradila FÚ jako vstup. ??

    • 2. 11. 2012 9:25

      renatakru (neregistrovaný)

      Re: ručitelský závazek - dph
      zkusím to napsat takto:
      1. firma má fakturu v nákladech a uplatnila si DPH, ale fakturu neuhradila.např. 5000 + 1000 DPH = 6000
      2. firma za tu 1 firmu v rámci ručitelského závazku uhradí celou fakturu v četně DPH jt. 6 000,- - ptám se za firma 2. si může z této platby uplatnit opět DPH?

    • 2. 11. 2012 10:36

      Man (neregistrovaný)

      Re: ručitelský závazek - dph
      To určitě ne - DPH by bylo od státu 2x čerpané - podle mne se nejedná o ručitelský závazek ale o úhradu závazku.
      Ručitelský závazek je to, když přijmete fakturu a DPH si nárokujete - ale z obavy, že firma, která vám jej fakturuje tak DPH neodvede státu - tady potom nastupuje ručitelský závazek v tom, že to DPH odvedete Fú a úhradu faktury o to DPH ponížíte.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).