Hlavní navigace

Náhradní plnění

  • (neregistrovaný) 93.153.101.---

    31. 10. 2012 12:28

    Dobrý den, můžete mi prosím pomoci s výkladem následujícho stanoviska? Rozumím tomu, správně, že když jsem zaměstnavatelem, který začal zaměstnávat osoby zdravotně postižené v průběhu roku 2011 (nebo zaměstanavatelem, který vznikl v roce 2011) nemohu v roce 2012 poskytovat náhradní plění odběratelům?
    Děkuji

    Cituji stanovisko ze stránek MPSV: další častá otázka týkající se § 81 odst. 3 zákona o zaměstnanosti se vztahuje k tomu, že uvedený limit se odvíjí od násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku za každého přepočteného zaměstnance se zdravotním postižením zaměstnaného v předchozím kalendářním roce.

    Nezaměstnával-li zaměstnavatel v předchozím kalendářním roce žádnou osobu se zdravotním postižením, nebo v případě, že v daném kalendářním roce nově vznikl, nemůže v tomto daném roce pro účely plnění povinného podílu zaměstnávaných osob se zdravotním postižením poskytovat výrobky nebo služby nebo plnit zadané zakázky. Nově vznikající zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50% osob se zdravotním postižením budou Úřadem práce ČR podporováni stejně, jako tomu je doposud, např. prostřednictvím příspěvku na zřízení chráněných pracovních míst (§ 75 zákona o zaměstnanosti) nebo příspěvku na částečnou úhradu mzdových prostředků zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením (§ 78 zákona o zaměstnanosti).

    • 31. 10. 2012 13:34

      JanaHaj (neregistrovaný) 93.153.101.---

      Prosím, neví někdo?
      >Dobrý den, můžete mi prosím pomoci s výkladem
      >následujícho stanoviska? Rozumím tomu, správně, že když jsem
      >zaměstnavatelem, který začal zaměstnávat osoby
      >zdravotně postižené v průběhu roku 2011 (nebo
      >zaměstanavatelem, který vznikl v roce 2011) nemohu v roce 2012
      >poskytovat náhradní plění odběratelům?
      >Děkuji
      >
      >Cituji stanovisko ze stránek MPSV: další častá otázka
      >týkající se § 81 odst. 3 zákona o zaměstnanosti se
      >vztahuje k tomu, že uvedený limit se odvíjí od násobku
      >průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí
      >čtvrtletí předcházejícího kalendářního roku za každého
      >přepočteného zaměstnance se zdravotním postižením
      >zaměstnaného v předchozím kalendářním roce.
      >
      >Nezaměstnával-li zaměstnavatel v předchozím
      >kalendářním roce žádnou osobu se zdravotním postižením, nebo v
      >případě, že v daném kalendářním roce nově vznikl,
      >nemůže v tomto daném roce pro účely plnění povinného podílu
      >zaměstnávaných osob se zdravotním postižením
      >poskytovat výrobky nebo služby nebo plnit zadané zakázky. Nově
      >vznikající zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50%
      >osob se zdravotním postižením budou Úřadem práce ČR
      >podporováni stejně, jako tomu je doposud, např.
      >prostřednictvím příspěvku na zřízení chráněných pracovních
      >míst (§ 75 zákona o zaměstnanosti) nebo příspěvku na
      >částečnou úhradu mzdových prostředků zaměstnanců, kteří
      >jsou osobami se zdravotním postižením (§ 78 zákona o
      >zaměstnanosti).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).