Hlavní navigace

Výpověď podle § 52 písm. a)

  • (neregistrovaný) 93.99.179.---

    2. 10. 2012 12:43

    Dobrý den,
    prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke dni 31. 10. 2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet prvního dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn. že posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31. 12. 2012?
    Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho zamotávám.
    A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí? Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se ruší zaměstnavatel.

    Díky moc za pomoc.

    • 2. 10. 2012 14:44

      Miluška (neregistrovaný) 85.71.150.---

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      Máte to správně.
      Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo jinak.

    • 2. 10. 2012 15:28

      pája

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>Dobrý den,
      >>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke dni
      >>31. 10.
      >>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>prvního
      >>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>že
      >>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>12.
      >>2012?
      >>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>zamotávám.
      >>
      >>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>ruší
      >>zaměstnavatel.
      >>

      hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne XY.
      >>Díky moc za pomoc.
      >
      >Máte to správně.
      >Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo jinak.

    • 2. 10. 2012 19:37

      Miluška (neregistrovaný) 176.12.115.---

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>>Dobrý den,
      >>>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke
      >>>dni
      >>>31. 10.
      >>>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>>prvního
      >>>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>>že
      >>>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>>12.
      >>>2012?
      >>>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>>zamotávám.
      >>>
      >>>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>>ruší
      >>>zaměstnavatel.
      >>>
      >
      >hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající
      >nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne XY.

      Ale vždyť v té formulaci má, že tak pracovní poměr skončí k 31.12.2012 - přesné datum. A datum výpodvědi bude z 31.10.

      >>
      >>Máte to správně.
      >>Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >>propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo
      >>jinak.

    • 3. 10. 2012 10:55

      eko (neregistrovaný) 193.85.153.---

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      kdepak, zřejmě právnicky "ke dni" a "dnem nebo dne" znamená něco jiného :-)...už je to dlouho, co mě na to někdo upozornil

    • 3. 10. 2012 11:01

      pája

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>>>Dobrý den,
      >>>>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>>>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>>>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke
      >>>>dni
      >>>>31. 10.
      >>>>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>>>prvního
      >>>>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>>>že
      >>>>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>>>12.
      >>>>2012?
      >>>>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>>>zamotávám.
      >>>>
      >>>>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>>>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>>>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>>>ruší
      >>>>zaměstnavatel.
      >>>>
      >>
      >>hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající
      >>nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne
      >>XY.
      >
      >Ale vždyť v té formulaci má, že tak pracovní poměr
      >skončí k 31.12.2012 - přesné datum. A datum výpodvědi
      >bude z 31.10.

      a co to znamená..........k 31.12.?
      >
      >>>
      >>>Máte to správně.
      >>>Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >>>propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo
      >>>jinak.

    • 3. 10. 2012 11:40

      Miluška (neregistrovaný) 85.71.150.---

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>>>>Dobrý den,
      >>>>>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>>>>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>>>>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke
      >>>>>dni
      >>>>>31. 10.
      >>>>>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>>>>prvního
      >>>>>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>>>>že
      >>>>>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>>>>12.
      >>>>>2012?
      >>>>>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>>>>zamotávám.
      >>>>>
      >>>>>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>>>>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>>>>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>>>>ruší
      >>>>>zaměstnavatel.
      >>>>>
      >>>
      >>>hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající
      >>>nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne
      >>>XY.
      >>
      >>Ale vždyť v té formulaci má, že tak pracovní poměr
      >>skončí k 31.12.2012 - přesné datum. A datum výpodvědi
      >>bude z 31.10.
      >
      >a co to znamená..........k 31.12.?

      že končí dnem 31.12. Navíc toto tam vlastně ani uvedeno být nemusí, zaleží na datu doručení výpovědi, podle kterého pak začne běžet 2-měsíční výpovědní doba.
      >>
      >>>>
      >>>>Máte to správně.
      >>>>Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >>>>propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo
      >>>>jinak.

    • 3. 10. 2012 11:43

      pája

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>>>>>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>>>>>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke
      >>>>>>dni
      >>>>>>31. 10.
      >>>>>>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>>>>>prvního
      >>>>>>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>>>>>že
      >>>>>>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>>>>>12.
      >>>>>>2012?
      >>>>>>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>>>>>zamotávám.
      >>>>>>
      >>>>>>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>>>>>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>>>>>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>>>>>ruší
      >>>>>>zaměstnavatel.
      >>>>>>
      >>>>
      >>>>hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající
      >>>>nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne
      >>>>XY.
      >>>
      >>>Ale vždyť v té formulaci má, že tak pracovní poměr
      >>>skončí k 31.12.2012 - přesné datum. A datum výpodvědi
      >>>bude z 31.10.
      >>
      >>a co to znamená..........k 31.12.?
      >
      >že končí dnem 31.12.

      ále děte, fakt? to by jeden ani netušil....
      Navíc toto tam vlastně ani
      >uvedeno být nemusí, zaleží na datu doručení výpovědi, podle
      >kterého pak začne běžet 2-měsíční výpovědní doba.
      >>>
      >>>>>
      >>>>>Máte to správně.
      >>>>>Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >>>>>propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo
      >>>>>jinak.

    • 3. 10. 2012 12:00

      Miluška (neregistrovaný) 85.71.150.---

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >>>>>>>Dobrý den,
      >>>>>>>prosím o radu. Na základě rozhodnutí se ruší
      >>>>>>>zaměstnavatel ke dni 31. 12. 2012. Když píšu výpovědi
      >>>>>>>zaměstnancům, můžu napsat, že jim dávám výpověď ke
      >>>>>>>dni
      >>>>>>>31. 10.
      >>>>>>>2012 a následně, že výpovědní doba začne běžet
      >>>>>>>prvního
      >>>>>>>dne následujícího měsíce po doručení výpovědi, tzn.
      >>>>>>>že
      >>>>>>>posledním dnem jejich pracovního poměru je den 31.
      >>>>>>>12.
      >>>>>>>2012?
      >>>>>>>Čím víc o tom přemýšlím, tím víc se do toho
      >>>>>>>zamotávám.
      >>>>>>>
      >>>>>>>A jak je to u člověka, který nám dlouhodobě marodí?
      >>>>>>>Myslím, že podle ust. § 53 se na něj zákaz výpovědi
      >>>>>>>nevztahuje, když budeme dávat výpověď z důvodu, že se
      >>>>>>>ruší
      >>>>>>>zaměstnavatel.
      >>>>>>>
      >>>>>
      >>>>>hlavně nikde nepište..ke dni.. to je zavádající
      >>>>>nejasná formulace, použíbejte konkretní datum..dne
      >>>>>XY.
      >>>>
      >>>>Ale vždyť v té formulaci má, že tak pracovní poměr
      >>>>skončí k 31.12.2012 - přesné datum. A datum výpodvědi
      >>>>bude z 31.10.
      >>>
      >>>a co to znamená..........k 31.12.?
      >>
      >>že končí dnem 31.12.
      >
      >ále děte, fakt? to by jeden ani netušil....
      > Navíc toto tam vlastně ani
      >>uvedeno být nemusí, zaleží na datu doručení výpovědi,
      >>podle
      >>kterého pak začne běžet 2-měsíční výpovědní doba.

      já se s Vámi nebudu dohadovat, pokud jste odborník, tak koukám, že se názory značně liší...spousty vzorů výpovědi dané zaměstnavatelem najdete na webu-v právních poradnách atp., tak se podívejte jak vypadají. Zajímá mě tedy, že pokud bude ve výpovědi uveden datum výpovědi, uvedena dvouměsíční výpovědní lhůta, tak co je na tom špatně?
      >>>>
      >>>>>>
      >>>>>>Máte to správně.
      >>>>>>Jinak ještě záleží na tom kolik zaměstnanců
      >>>>>>propouštíte, viz § 62 Zákoník práce, pak by to bylo
      >>>>>>jinak.

    • 3. 10. 2012 12:40

      pája

      Re: Výpověď podle § 52 písm. a)
      >
      >já se s Vámi nebudu dohadovat, pokud jste odborník,
      >tak koukám, že se názory značně liší...spousty vzorů
      >výpovědi dané zaměstnavatelem najdete na webu-v právních
      >poradnách atp., tak se podívejte jak vypadají.

      viděl jsem viděl jsem, taky polovina z nich je nekvalitní a nepřesná

      já jen upozorňuji na to, že formulace k 30.9. je nejasná a zavádějící a doporučuji ji neužívat.A na dohadování s Vámi nemám čas ani chuť.

      Zajímá
      >mě tedy, že pokud bude ve výpovědi uveden datum
      >výpovědi, uvedena dvouměsíční výpovědní lhůta, tak co je na
      >tom špatně?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).