Hlavní navigace

matka v domácnosti - zaměstnání na 4 hod

  • (neregistrovaný) 213.29.62.---

    19. 3. 2010 8:56

    Dobrý den,


    prosím Vás o radu. Přišla se k nám ptát paní na práci, je v domácnosti, měla rodičák do 3 let věku dítěte. Dítěti už byly 3 roky, nyní s ním je doma do 4 let, už bez rodičáku, je vedená u svého zaměstnavatele do 4 let věku dítěte. U nás by pracovala na 4 hodiny denně, úklid a výdej obědů. Na VZP jí řekli, že za ní platí ZP a i když nastoupí k nám, že jí ho nemáme strhávat, že ho budou platit dál. Že když bude mít do 4 hodin denně, že se nemusí odvádět ani SP. Jenže když jí dáme pracovní smlouvu nebo DPČ, tak ZP, SP a daně se odvádět musí. Jak to mám udělat, jakou smlouvu? Do 150 hodin se nevejde, DPP nejde. Musíme odvádět ZP a SP? Má dát u bývalého zaměstnavatele výpověď? Zpátky už jí stejně nevezme. Docela jsem se do toho zamotala. S matkou v domácnosti ještě nemám zkušenosti.

    Děkuji Hanka

    • 19. 3. 2010 10:00

      Líba (neregistrovaný) 195.146.112.---

      Re: matka v domácnosti - zaměstnání na 4
      Nevím, jestli paní dobře porozuměla tomu, co jí říkali na VZP, raději si tam zavolejte sama. Nevztahuje se na ni minimální vyměřovací základ pro ZP podle § 3, odst. 8 c), protože je osobou, "která celodenně osobně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku. Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně".
      Nemusíte jí srážet ZP do minima, ale jen z dosaženého výdělku.

      U bývalého zaměstnavatele už nemůže být na rodičovské dovolené, ta je jen do tří let věku dítěte. Pravděpodobně tam požádala o neplacené volno. Výpověď dát může, ale nemusí, záleží na tom, dokdy má volno sjednané.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).