Hlavní navigace

Vlastník pozemku

  • (neregistrovaný)

    17. 3. 2010 17:24

    Dobrý den, právě jsem koupil pozemek (zastavěná plocha, nádvoří, zahrada) který je častečně zastavěn nemovitostí patřící jinému majiteli (podniku), než byl majitel pozemku. O koupi této nemovitosti také usiluji. Mám dotaz, jestli budu mít předkupní právo, až bude majitel tuto nemovitost prodávat? V případě pokud se mi nepodaří nemovitost na mém pozemku odkoupit, zda mám nárok na placení najemného za užívání pozemku majitelem nemovitosti a v jaké výši, nebo jestli majitel nemovitosti může provádět bez mého souhlasu stavební úpravy na nemovitosti např. fasádu a pod. Předem mnohokrát děkuji za odpoveď, popřípadě za radu, zda mám nějaké právo. Čermák

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 18. 3. 2010 8:42

      právník1 (neregistrovaný)

      Re: Vlastník pozemku
      Pozemek a stavba na stojící něm jsou dvě rozdílné a zcela samostatné věci - nemovitosti. Jako vlastník pozemku předkupní právo na dům na něm stojící nemáte. Máte právo na nájemné, určuje se buď dohodou, nebo ho určí soud jako v místě obvyklé podle znaleckého posudku. Majitel nemovitosti-budovy na Vašem pozemku může provádět její změny či úpravy/opravy bez Vašeho souhlasu, pokud mu to neumožníte (přístup ke stavbě), tak máte velkou šanci, že Vás zažaluje a vyhrát to vůbec nemusíte. Můžete požádat soud aby (za adekvátní náhradu) přikázal stavbu Vám.

    • 19. 3. 2010 19:31

      Čermák (neregistrovaný)

      Re: Vlastník pozemku
      Mám prosím ještě jeden dotaz,jestli mi musí majitel nemovitosti umožnit vstup na mou zahradu (v případě údržby) na kterou je bohužel přístup pouze průchodem chodby majitele nemovitosti. Děkuji

    • 22. 3. 2010 9:29

      právníik1 (neregistrovaný)

      Re: Vlastník pozemku
      Teoreticky ano, ale pokud se nedohodnete, tak to bude boj na dlouho... Začít byste měl na obecním úřadu, pak stavební úřad a pak soud...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).