Hlavní navigace

Rodičovská dovolená

• (neregistrovaný) 212.71.154.---

15. 3. 2010 15:23

Dobrý den,
    jsem učitelka ZŠ a hledám řešení mé situace.
    Od zaměstnavatele jsem dne 26.3.2008 obdržela toto oznámení:
    „Bereme na vědomí, že Vám dne 15.4.2008 skončila placená mateřská dovolená. Od 16.4.2008 Vám umožníme pobírat rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte tj. 5.11.2010.
    Prosíme Vás, abyste půl roku před ukončením pobírání rodičovského příspěvku oznámila, zda nastoupíte opět do zaměstnání či nikoliv.“
    Já jsem si ale vybrala a ústně zaměstnavateli nahlásila rychlé čerpání rodičovského příspěvku do dvou let věku dítěte – do 5.11.2009 (délku rodičovské dovolené jsme se zaměstnavatelem nikdy nedojednali).
    23.2.2010 jsem zaměstnavateli ústně nahlásila ukončení rod. dovolené a nástup na neschopenku (2.těhotenství).
    8.3.2010 když jsem nesla již druhý lístek na peníze mi zaměstnavatel oznámil, že mou neschopenku neuznal a nebude mi ji platit.
    Je možné takto neuznat ukončení rodičovské dovolené a neschopenku?
    Je možné považovat oznámení od zaměstnavatele o umožnění pobírání rod. příspěvku za dohodu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem stanovující délku rodičovské dovolené? (zaměstnavatel nahlásil úřadům délku RD do tří let věku dítěte do 5.11.2010)
    Je závazné nahlásit půl roku před koncem pobírání rodičovského příspěvku, zda do práce nastoupím či nikoli? ( v dubnu 2009 jsem oznámila, že se snažíme o druhé dítě a že zatím nenastoupím)
    Předem děkuji za odpovědi na mé otázky a přeji krásný den.

• 15. 3. 2010 15:29

xy5

Re: Rodičovská dovolená
      >Dobrý den,
      > jsem učitelka ZŠ a hledám řešení mé situace.
      >Od zaměstnavatele jsem dne 26.3.2008 obdržela toto
      >oznámení:
      >„Bereme na vědomí, že Vám dne 15.4.2008 skončila
      >placená mateřská dovolená. Od 16.4.2008 Vám umožníme
      >pobírat rodičovský příspěvek do 3 let věku dítěte tj.
      >5.11.2010.
      >Prosíme Vás, abyste půl roku před ukončením pobírání
      >rodičovského příspěvku oznámila, zda nastoupíte opět do
      >zaměstnání či nikoliv.“
      >Já jsem si ale vybrala a ústně zaměstnavateli
      >nahlásila rychlé čerpání rodičovského příspěvku do dvou let
      >věku dítěte – do 5.11.2009 (délku rodičovské dovolené
      >jsme se zaměstnavatelem nikdy nedojednali).
      >23.2.2010 jsem zaměstnavateli ústně nahlásila ukončení
      >rod. dovolené a nástup na neschopenku
      >(2.těhotenství).

a co jste dělala mezi 5.11.2009 - 23.2.2010? Pokud jste nepracovala, má zam-tel za to, že jste na rodič. dovolené do 3 let dítěte, které se přeruší novou PPM (nevím, kdy se má dítě narodit)
      čerpání rodič. příspěvku s čerpáním rodič. dovolené nemá až tolik co do činění - může být odlišné
      můžete pobírat rodič. příspěvek, ale můžete normálně pracovat, tudíž nebýt na rodič. dovolené

>8.3.2010 když jsem nesla již druhý lístek na peníze mi
      >zaměstnavatel oznámil, že mou neschopenku neuznal a
      >nebude mi ji platit.
      >Je možné takto neuznat ukončení rodičovské dovolené a
      >neschopenku?
      >Je možné považovat oznámení od zaměstnavatele o
      >umožnění pobírání rod. příspěvku za dohodu mezi zaměstnancem
      >a zaměstnavatelem stanovující délku rodičovské
      >dovolené? (zaměstnavatel nahlásil úřadům délku RD do tří let
      >věku dítěte do 5.11.2010)
      >Je závazné nahlásit půl roku před koncem pobírání
      >rodičovského příspěvku, zda do práce nastoupím či nikoli?
      >( v dubnu 2009 jsem oznámila, že se snažíme o druhé
      >dítě a že zatím nenastoupím)
      >Předem děkuji za odpovědi na mé otázky a přeji krásný
      >den.

• 15. 3. 2010 15:51

abc (neregistrovaný) 80.251.246.---

Pokud jste SAMA před ukončením PPM nepožádala zaměstnavatele o poskytnutí rodičovské dovolené do určitého DATA, tak s tím (RD do 3 let věku dle zaměstnavatele) nyní nic nenaděláte.

• 15. 3. 2010 17:07

Jannule (neregistrovaný) 213.226.241.---

kdybyste aspoň 6/11/09 chtěla nastoupit do práce ... ale z vašeho textu to vypadá, jako byste v klidu užívala RD a pak najednou v únoru dospěla k názoru, že neschopenka by byla výhodnější.

• 15. 3. 2010 18:04

yx (neregistrovaný) 78.102.38.---

Překvapuje mne, že jako učitelka ZŠ neznáte zákoník práce, jakožto základní právní normu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a to ani ustanovení, která se vás bezprostředně týkají. Jinak byste musela vědět, že po 28 týdnech mateřské dovolené jste si měla požádat o rodičovskou dovolenou, a to v rozsahu podle vašeho uvážení, nejdéle do 3 let věku dítěte. Pokud jste si nepožádala, má se za to, že jste požádala tzv. konkludentně, tj. do 3 let věku dítěte. Takže zaměstnavatel zcela právem bere, že budete na rodičovské dovolené do 5.11.2010. Takže zcela správně vám neuznal žádnou neschopenku, protože až do 5.11.2010 jste na rodičovské dovolené a žádný dřívější nástup do práce opět není povinen vám umožnit, takže vy sama se nemůžete rozhodnout, že ukončíte rodičovskou dovolenou, kdy se vám zachce. Doporučuji prostudovat zákoník práce, protože jinak je to na propadnutí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).