Hlavní navigace

Má zaměstnanec FÚ pravdu?

• (neregistrovaný) 62.240.178.---

27. 2. 2010 12:59

Na slovenský účet nám chodí příjmy ze zasílaných zásilek na Slovensko. Jakou částku příjmů mám dát za rok 2009 do DE?
    Za rok 2009 jsem si vytiskla sestavu příjmů v eurech. Dle kursovního lístku ČNB jsem opsala kurs poslední den každého měsíce, sečetla je a vydělila 12. Dostala jsem průměrný kurs.
    Příjem v eurech jsem podělila průměrným kursem . Výsledek jsem zapsala do DE.
    Prý to nedělám dobře, prý to musím sledovat každý měsíc. Sledovat kurzovní rozdíly.
    Nejsme plátci DPH. Nic měsíčně nesleduji.
    Děkuji. Doufám, že to dělám dobře.
    Za rok 2008 jsem celkové příjmy v eurech vydělila nějakým kursem, který byla stanoven MF.
    libka3

• 27. 2. 2010 20:05

annonym (neregistrovaný) 85.132.219.---

Re: Má zaměstnanec FÚ pravdu?
      Pro přepočet cizí měny můžete použít buď kurz ČNB a buď pevný (stanovíte si např. kurz platný pro první den čtvrtletí, roku nebo měsíce) nebo můžete používat denní kurz ČNB. Nebo můžete použít jednotný kurz, který je vyhlášen po skončení kal. roku. Tyto kurzy nelze kombinovat, takže se nemůžete rozhodnout, že budete používat v průběhu roku pro některé přepočty cizí měny pevný kurz a pro některé přepočty použijete jednotný kurz. Při použití jednotného lurzu je nevýhodou ta skutečnost, že musíte veškeré pohyby přepočítat po skončení roku., t.j. až po vyhlášení jednotného kurz.
      Nemůžete ani kurz průměrovat.
      V DE nevznikají kurzové rozdíly.
      Příklad:
      Budete používat kurz ČNB platný 1. prac. denčtvrtletí. Kurz 1 EUR = 26,465. Pro veškeré přepočty celý Q budete používat tento kurz.
      Pro 2. Q 2010 budete používat kurz ČNB platný 1. prac. den čtvrtletí. Atd..

• 27. 2. 2010 20:55

libka3 (neregistrovaný) 62.240.178.---

Na slovenský účet nám chodí příjmy ze zasílaných zásilek na Slovensko. Jakou částku příjmů mám dát za rok2009 do DE? Za rok 2009 jsem si vytiskla sestavu příjmů v eurech.>>Dle kursovního lístku ČNB jsem opsala kurs poslední>>den každého měsíce, sečetla je a vydělila 12. Dostala jsem průměrný kurs.>>Příjem v eurech jsem podělila průměrným kursem .>>Výsledek jsem zapsala do DE.
      >>>>Děkuji. Doufám, že to dělám dobře.
      >>
      >Pro přepočet cizí měny můžete použít buď kurz ČNB a
      >buď pevný (stanovíte si např. kurz platný pro první den
      >čtvrtletí, roku nebo měsíce) nebo můžete používat
      >denní kurz ČNB. Nebo můžete použít jednotný kurz, který je
      >vyhlášen po skončení kal. roku. Tyto kurzy nelze
      >kombinovat, takže se nemůžete rozhodnout, že budete
      >používat v průběhu roku pro některé přepočty cizí měny pevný
      >kurz a pro některé přepočty použijete jednotný kurz.
      >Při použití jednotného lurzu je nevýhodou ta
      >skutečnost, že musíte veškeré pohyby přepočítat po skončení
      >roku., t.j. až po vyhlášení jednotného kurz.
      >Nemůžete ani kurz průměrovat.
      >V DE nevznikají kurzové rozdíly.
      >Příklad:
      >Budete používat kurz ČNB platný 1. prac. denčtvrtletí.
      >Kurz 1 EUR = 26,465. Pro veškeré přepočty celý Q
      >budete používat tento kurz.
      >Pro 2. Q 2010 budete používat kurz ČNB platný 1.
      >prac. den čtvrtletí. Atd..

Děkuji za odpověď
      cituji :Nebo můžete použít jednotný kurz, který je vyhlášen po skončení kal. roku.
      Mám za to, že za rok 2008 byl vyhlášen a ten jsem použila. Prostě jsem příjmy za celý rok na konci roku vydělila tím jednotným kursem a výsledek zapsala jednou částkou do DE.
      Nevím, proč to nazýváte nevýhodou. Zdá se mi to nejjednodušší.

Za rok 2009 nebyl vyhlášen jednotný kurs, jen postup, který uváděl, jak jednotný kurs si sama spočítat, prostě zprůměrovat, tak jak jsem to popsala. Děkuji

• 27. 2. 2010 21:00

v.e.n.d.y.

Pokyn D-337 - stanovení jednotných kurzů za zdaňovací období 2009
      25.1.2010 , Zdroj: Ministerstvo financí
      Poplatníci, kteří nevedou účetnictví, použijí pro přepočet cizí měny jednotný kurz stanovený podle § 38 odst. 1 zákona o daních z příjmů.

Pro přepočet cizích měn neuváděných v kurzovním lístku se použije přepočet přes třetí měnu, kterou si mezi sebou poplatníci dohodnou. Případně lze využít služeb znalců se specializací na devizovou problematiku. Aktuální seznamy znalců vedou krajské soudy respektive v Praze městský soud, v jejichž obvodu má znalec trvalé bydliště podle § 7 odst. 2 zákona č. 36/1967 Sb., o znalcích a tlumočnících, v platném znění a dále je seznam znalců zveřejněn na internetových stánkách Ministerstva spravedlnosti na adrese: www.justice.cz.

Takže vyšel, zkuste hledat.....

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).