Hlavní navigace

Daňový bonus

  • (neregistrovaný) 85.13.108.---

    25. 2. 2010 21:25

    Dobrý den, jaké máte, prosím, zkušenosti s daňovým bonusem vyšším než daň? Takhle: Kdykoliv mi dřív vyšel u zaměstnanců daňový bonus vyšší než daň v daném měsíci, převedla jsem tu chybějící částku do dalšího měsíce, pokud i tam byla daň nižší, tak do dalšího měsíce, dokud nebyla daň tak vysoká, že jsem mohla všechno uplatnit. Dělala jsem to tak v roce 2008 i 2009, ale pak mi v prosinci zase vyšel daňový bonus vyšší, takže jsem měla ve Vyúčtování přeplatek. V programu se mi to převedlo do roku 2010. Úřednicím na FÚ se to ovšem nelíbilo a chtěli po mně vyplnit Žádost o poukázání chybějících částek..., že prý to převádět do dalšího měsíce nejde a nejenom na konci roku, ale že prý to nemám dělat vůbec a pokud mi vyjde bonus vyšší, vždy mám podávat Žádost a nic nepřevádět. Jsem z toho zmatená a hlavně rozčarovaná, protože to jsou zase papíry navíc, oni mi teď budou peníze (částky jako 120,-, 75,- a podobně) posílat na účet, případně nechávat na FÚ a bude s tím zbytečná práce pro mě i pro ně. Jak to děláte vy?
    Děkuji za vaše názory.

    • 25. 2. 2010 22:20

      beta (neregistrovaný) 90.180.142.---

      Re: Daňový bonus
      měla jsem jednu firmu, ale to jsme vyřídili v běžném roce, nejsem žádný odborník, ale domnívám se, že žádost podává z-tel v případě, že nemá dostatek finančních prostředků k výplatě bonusu, resp. je to jakási "pomoc" od státu v případě pokud nemá z-tel peníze nebo je nechce naopak použít k výplatě bonusu, to je můj názor a tak trochu mi to potvrzuje i info z webu MF k tiskopisu, kde se vysloveně píše - tiskopis, na kterém m o h o u , nikoliv musí ...

      Tiskopis - 25 5241 MFin 5241 vzor č. 3
      na kterém mohou plátci daně žádat FÚ o poukázání chybějící částky vyplacené plátcem daně poplatníkům na měsíčních daňových bonusech (§ 35d odst. 5 zákona o daních z příjmů).
      http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA98423-40623CFB/cds/xsl/57_5301.html?year=
      nechť vám pracovnice FÚ řeknou, dle jakého § musíte požádat, ale jak říkám, nemám s tím zkušenost, pouze se takto domnívám

    • 26. 2. 2010 7:16

      h.a.n.a. (neregistrovaný) 193.86.121.---

      Re: Daňový bonus
      § 35d odst. 5 zákona o daních z příjmů - O měsíční daňový bonus sníží plátce odvod záloh za příslušný kal. měsíc nebo v násl. měsících, nejdéle do konce zd. období, pokud nepožádá o vrácení FÚ. Z toho mi vyplývá, že si můžete ponížit odvod záloh i v dalších měsících. Ale na druhou stranu, pokud nemáte dostatečné zálohy, které byste si mohla snížit o tento bonus a na konci roku Vám zůstane přeplatek z bonusu, další rok už si o něj odvod zálohy nesnížíte a stejně tu žádost budete muset podat. Je pravda, že si o přeplatek můžete požádat ale nemusíte. Ale bonus na děti jsou peníze od státu pro zaměstnance. A tyto vyplácí zaměstnanci zaměstnavatel ze své kapsy a pak je může chtít od státu. Takže pokud si o bonus nepožádáte, necháváte ty peníze státu, přitom jsou to peníze pana podnikatele. U Vaší firmy se jedná teda o pár korun, ale u některé firmy, která má desítky zaměstnanců, to může jít do tisíců. Ale nikdo Vás nutit asi nemůže, abyste si o bonus požádali, ale nezapomeňte, že každý přeplatek se může po určité době odepsat!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).