Hlavní navigace

Ručení

• (neregistrovaný) 77.78.92.---

24. 2. 2010 10:29

Dobrý den, jsem ručitelka u úvěrové smlouvy od České spořitelny. Dlužníkem je má sestra, která nesplácí a spoléhá na to, že to za ní zaplatím já. Již to převzala společnosti EOS KSI, která to bude vymáhat jak po mně tak po ní, ale sestra je těhotná a bude tedy na mateřské. Lze jí vůbec nějaké finanční prostředky vzít? Já pracuji a hledám si druhou práci, abych měla z čeho žít, protože mám své pohledávky, kde jsem dlužníkem a mám domluvený splátkový kalendář, který nesmím porušit(jedná se již o odkoupené pohledávky) To že se úvěr nesplácí a má ho jiná společnost jsem zjistila až tehdy, když mě firma EOS kontaktovala kvůli jinému dluhu a mezitím se jakoby zmínila, že tam mám ještě jeden dluh formou ručení. Lze nějak zabránit tomu, aby vzali peníze mně, ale exekučně je vymáhali na sestře? Pokud ne, musím sestru nějak informovat, že dluh budou strhávat mně-kvůli tomu, že to od ní
    budu vymáhat poté já. Zjistila jsem, že na to mám nárok a jak mám tedy při vymáhání postupovat? Čekat až se to celé doplatí nebo mohu vymáhat po částech? Na koho se v tomto obrátit? Nerada bych udělala chybu a pak peníze nemohla vymáhat. A nemohu nějak napadnout dlužníka, když vím, že splácí jiné pohledávky a těm dává přednost před touto pohledávkou? Děkuji

• 24. 2. 2010 11:15

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Re: Ručení
      Lze jí vůbec nějaké finanční prostředky vzít? Já
      >pracuji a hledám si druhou práci, abych měla z čeho
      >žít, protože mám své pohledávky, kde jsem dlužníkem a mám
      >domluvený splátkový kalendář, který nesmím
      >porušit(jedná se již o odkoupené pohledávky) To že se úvěr
      >nesplácí a má ho jiná společnost jsem zjistila až tehdy,
      >když mě firma EOS kontaktovala kvůli jinému dluhu a
      >mezitím se jakoby zmínila, že tam mám ještě jeden dluh
      >formou ručení. Lze nějak zabránit tomu, aby vzali peníze
      >mně, ale exekučně je vymáhali na sestře? Pokud ne,
      >musím sestru nějak informovat, že dluh budou strhávat
      >mně-kvůli tomu, že to od ní
      > budu vymáhat poté já. Zjistila jsem, že na to mám
      >nárok a jak mám tedy při vymáhání postupovat? Čekat až
      >se to celé doplatí nebo mohu vymáhat po částech? Na
      >koho se v tomto obrátit? Nerada bych udělala chybu a pak
      >peníze nemohla vymáhat. A nemohu nějak napadnout
      >dlužníka, když vím, že splácí jiné pohledávky a těm dává
      >přednost před touto pohledávkou? Děkuji

Rodičovský příspěvek exekuci podléhá (přijde ale na to, jak bude vysoký). Věřitel vás musí nejdříve písemně vyzvat ke splnění závazku za dlužníka. Máte přitom stejná práva jako dlužník (např. namítnout promlčení). Vůči sestře potom nabýváte práv věřitele, tzn. můžete chtít příslušné plnění. Co se vymáhání a lhůt týče, přijde na to, jestli bylo sjednáno, že nedodržením splátky je splatný celý dluh. Pokud ne, promlčecí doba běží pro každou splátku zvlášť. Píši proto, protože i pro vás běží lhůty pro uplatnění plnění vůči sestře.
      Program na výpočet srážky ze mzdy v Excelu (zjištění exekuovatelnosti rodič.příspěvku či dalších příjmů) lze stáhnout z adresy:
      http://rapidshare.com/files/334825932/Srazka_ze_mzdy_2010.xls
      (kliknout na ikonu Free user a následně na bílou šipku Download v modrém kruhu).

• 24. 2. 2010 14:18

Janina09 (neregistrovaný) 77.78.92.---

Chtěla jsem se ještě zeptat jaké jsou promlčecí lhůty, když ve smlouvě o nich není zmínka. A nechtějí to zaplatit najednou, pouze velké měsíční splátky, na které bohužel v současné chvíli nemám a pokud mi exekučně sáhnou na plat, nebudu moci splácet své pohledávky, takže se kvůli sestře dostanu do velkého průšvihu A musím sestru písemně informovat o tom, že to budu platit já(nebo mi to budou strhávat)? Někde jsem četla, že pokud jí takto nevyrozumím, že pak také nemusím mít narok na finanční prostředky, které jsem za ní musela zaplatit, ale moc právu nerozumím, tak nechci udělat chybu.. A ještě dotaz, když jsem od České spořitelny nedostala vyrozumění, že sestra neplatí a že to přebírá jiná společnost, lze na tom něco stavět? Děkuji

• 24. 2. 2010 16:42

... (neregistrovaný) 193.86.121.---

Obecná promlčecí lhůta je dle obč. zákoníku 3 roky od vzniku dluhu. Pokud jde o banku, tak se domnívám, že k promlčení nedojde - Spořitelna si lhůty hlídá a bude vás do 3 let žalovat (tj. vznik dalších nemalých dluhů navíc). Jednat s vámi může i prostřednictvím svého zástupce, pokud se zástupce zplnomocněním prokáže. Po sestře samozřejmě musíte peníze chtít, promlčecí lhůty nabíhají od počátku vašeho placení za sestru i vám vůči sestře. Normální by bylo, kdybyste se sestrou na banku šla a domluvily se na splátkovém kalendáři předtím, než vzniknou bance (a následně vám) další náklady s dluhem. Normální není přístup dlužníka k dluhu sondováním promlčecích lhůt.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).