Hlavní navigace

Tyden bez odpovedi :-( Najem a sdruzeni

  • (neregistrovaný) 89.185.227.---

    28. 3. 2007 21:52

    Nájem fakturován společníku - jak uznat?

    Provozuji bar na svoje IČ, ale mam smlouvu o sdruzeni [podle obcanskeho zakoniku] s kamosem [kazdemu patri pulka zisku i nakladu].
    ZBOŽÍ se kupovalo na moje jmeno, ale NÁJEMNÍ smlouva byla na jeho jmeno, a na nej se taky vystavovaly faktury za najem. On mel svuj platny zivnostak na jinou činnost, i kdyz uz davno nepodnikal. Muzu ty faktury za NÁJEM zahrnout do svých nakladu?
    A jak??
    Nejraději bych to Sdružení do DAP vůbec nemíchal, ostatně, je jen mezi námi dvěma a záleží na naší dohodě. Zisky jsme beztak neměli, takže uvedením sdružení na DAP nic neušetříme. MŮŽU OVŠEM SDRUŽENÍ NA DAP UVÉST, A PŘESTO VZÍT VŠECHNY PŘÍJMY I NÁKLADY NA SEBE? V tom případě, doufám, by kámoš přiznání nemusel podávat (?), a přitom bych mohl použít ty faktury na nájem, které jsou na jeho jméno?

    Nebo to mám udelat tak, ze on ten najem prefakturuje mne? (Jako by Sdružení neexistovalo). Proste mi vystavi vydajovy pokladni doklad. Lze to? A vyplyva z toho neco pro nej? Jako ze to musi taky zdanit? On ale nema zisk, takze nemusi, ne? Staci ten pokladni doklad, nebo mi musi vystavit fakturu? je to 11x najem po 20 tisicich Kc. Problém vidím i v tom, že "Daňový doklad" může vystavit pouze plátce DPH, což on není. A "zjednodušený DD" zase může být jen do 10 tisíc. Leda, že by mi je vystavoval každých 14 dní, za polovic. Co?

    V § 73 Zákona o DPH odstavec 10 je uvedeno, že u plátců, kteří uskutečňují zdanitelná plnění společně na základě smlouvy o sdružení, uplatňuje nárok na odpočet daně u přijatých zdanitelných plnění použitých k činnosti sdružení určený účastník, který vede za sdružení evidenci pro účely DPH - da se to aplikovat na tenhle pripad? I kdyz nejsme platci DPH a vlastne se nejedna o dph, ale dan z prijmu? A nezkomplikoval bych to tím tomu kamosovi?

    Diky, Petr

    • 28. 3. 2007 22:12

      Ren (neregistrovaný) 89.102.174.---

      Re: Tyden bez odpovedi :-( Najem a sdruz
      >Nájem fakturován společníku - jak uznat?
      >
      >Provozuji bar na svoje IČ, ale mam smlouvu o sdruzeni
      >[podle obcanskeho zakoniku] s kamosem [kazdemu patri
      >pulka zisku i nakladu].
      >ZBOŽÍ se kupovalo na moje jmeno, ale NÁJEMNÍ smlouva
      >byla na jeho jmeno, a na nej se taky vystavovaly
      >faktury za najem. On mel svuj platny zivnostak na jinou
      >činnost, i kdyz uz davno nepodnikal. Muzu ty faktury za
      >NÁJEM zahrnout do svých nakladu?
      >A jak??
      >Nejraději bych to Sdružení do DAP vůbec nemíchal,
      >ostatně, je jen mezi námi dvěma a záleží na naší dohodě.
      >Zisky jsme beztak neměli, takže uvedením sdružení na
      >DAP nic neušetříme. MŮŽU OVŠEM SDRUŽENÍ NA DAP UVÉST, A
      >PŘESTO VZÍT VŠECHNY PŘÍJMY I NÁKLADY NA SEBE? V tom
      >případě, doufám, by kámoš přiznání nemusel podávat (?),
      >a přitom bych mohl použít ty faktury na nájem, které
      >jsou na jeho jméno?
      >
      Nedával jste Smlouvu o sdružení na FÚ?Při zahájení sdružení?
      >Nebo to mám udelat tak, ze on ten najem prefakturuje
      >mne? (Jako by Sdružení neexistovalo). Proste mi vystavi
      >vydajovy pokladni doklad. Lze to? A vyplyva z toho
      >neco pro nej? Jako ze to musi taky zdanit? On ale nema
      >zisk, takze nemusi, ne? Staci ten pokladni doklad, nebo
      >mi musi vystavit fakturu? je to 11x najem po 20
      >tisicich Kc. Problém vidím i v tom, že "Daňový doklad" může
      >vystavit pouze plátce DPH, což on není. A
      >"zjednodušený DD" zase může být jen do 10 tisíc. Leda, že by mi je
      >vystavoval každých 14 dní, za polovic. Co?
      >
      >V § 73 Zákona o DPH odstavec 10 je uvedeno, že u
      >plátců, kteří uskutečňují zdanitelná plnění společně na
      >základě smlouvy o sdružení, uplatňuje nárok na odpočet
      >daně u přijatých zdanitelných plnění použitých k
      >činnosti sdružení určený účastník, který vede za sdružení
      >evidenci pro účely DPH - da se to aplikovat na tenhle
      >pripad? I kdyz nejsme platci DPH a vlastne se nejedna o
      >dph, ale dan z prijmu? A nezkomplikoval bych to tím
      >tomu kamosovi?
      >
      >Diky, Petr

    • 29. 3. 2007 0:26

      Petr (neregistrovaný) 89.185.227.---

      Re: Tyden bez odpovedi :-( Najem a sdruz
      >>
      >>Provozuji bar na svoje IČ, ale mam smlouvu o sdruzeni
      >>[podle obcanskeho zakoniku] s kamosem [kazdemu patri
      >>pulka zisku i nakladu].
      >>ZBOŽÍ se kupovalo na moje jmeno, ale NÁJEMNÍ smlouva
      >>byla na jeho jmeno, a na nej se taky vystavovaly
      >>faktury za najem. On mel svuj platny zivnostak na
      >>jinou
      >>činnost, i kdyz uz davno nepodnikal. Muzu ty faktury
      >>za
      >>NÁJEM zahrnout do svých nakladu?
      >>A jak??
      >>Nejraději bych to Sdružení do DAP vůbec nemíchal,
      >>ostatně, je jen mezi námi dvěma a záleží na naší
      >>dohodě.
      >>Zisky jsme beztak neměli, takže uvedením sdružení na
      >>DAP nic neušetříme. MŮŽU OVŠEM SDRUŽENÍ NA DAP UVÉST,
      >>A
      >>PŘESTO VZÍT VŠECHNY PŘÍJMY I NÁKLADY NA SEBE? V tom
      >>případě, doufám, by kámoš přiznání nemusel podávat
      >>(?),
      >>a přitom bych mohl použít ty faktury na nájem, které
      >>jsou na jeho jméno?
      >>
      >Nedával jste Smlouvu o sdružení na FÚ?Při zahájení
      >sdružení?

      Ne, ani jsem nevedel, ze se to dela...

      >>Nebo to mám udelat tak, ze on ten najem prefakturuje
      >>mne? (Jako by Sdružení neexistovalo). Proste mi
      >>vystavi
      >>vydajovy pokladni doklad. Lze to? A vyplyva z toho
      >>neco pro nej? Jako ze to musi taky zdanit? On ale
      >>nema
      >>zisk, takze nemusi, ne? Staci ten pokladni doklad,
      >>nebo
      >>mi musi vystavit fakturu? je to 11x najem po 20
      >>tisicich Kc. Problém vidím i v tom, že "Daňový doklad"
      >>může
      >>vystavit pouze plátce DPH, což on není. A
      >>"zjednodušený DD" zase může být jen do 10 tisíc. Leda,
      >>že by mi je
      >>vystavoval každých 14 dní, za polovic. Co?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).