Hlavní navigace

SZM -> příliš vysoké zálohy, co s tím???

• (neregistrovaný) 88.101.207.---

28. 3. 2007 10:52

Ahoj všem ochotným lidem v této uspěchané době :-) Prosím o názor: Dělám SZM manželům, on má slušné příjmy ze zaměstnání, ona má o něco nižší příjmy z podnikání. Zúčtování roku 2006 jim z hlediska daní vyjde takto:

* SZM-ne:
    ONA: doplatek 17475 Kč (zálohy neplatila - nebyla povinna)
    ON: přeplatek na dani 288 Kč
    * SZM-ano:
    ONA: daň.povinnosti 46862 Kč -> doplatí 8336 Kč
    ON: přeplatek 38526 kč -> jeho přeplatek se převede na její doplatek, takže nebude nic platit ani nic nedostane
    * SZM se jim tedy určitě vyplatí, protože rozdíl mezi SZM-ano a SZM-ne je 8851 Kč. Potud je mi to jasné.

Jenže!
    * Když na ni přerozdělím v rámci SZM část jeho příjmů, tak ona se dostane do povinnosti platit zálohy na daň v průběhu zdaňovacího období. Přitom jen z její živnosti by vůbec neměla povinnost platit zálohy.

V průběhu roku 2007:
    * při variantě SZM-ne tedy ona doplatí 17475 Kč, on dostane zpět 288 Kč a zbytek roku nebudou nic platit.
    * při variantě SZM-ano ona sice doplatí teď na jaře jen 8336 Kč, ale pak ještě v červnu a prosinci pokaždé 18800 Kč.

Samozřejmě se to srovná při zúčtování roku 2007, kde budou velké přeplatky. Ale z hlediska cash-flow roku 2007 je to dost šílené :-(( Jemu budou ze zaměstnání strhávat celý rok 2007 zálohy odpovídající 100% jeho příjmů a kromě toho ona bude platit zálohy také z části jeho (přerozdělených) příjmů. To se mi nelíbí, ale nevím, co s tím - kromě možnosti požádat o stanovení záloh jinak.

Mám pocit, že na tuto situaci se nedá vztáhnout §38a/5 ZDP, nebo myslíte, že ano? Pokud by to šlo, tak by to bylo prima. Děkuju předem ;-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).