Hlavní navigace

majetek v DE - mít v tom jasno..

  • (neregistrovaný) 85.160.12.---

    25. 3. 2007 9:21

    Dobrý den,
    možná se ptám hloupě, jen si to potřebuji ujasnit.
    Podnikatel vede DE a majetek se eviduje následovně:
    - nákup drobného majetku - výdaj daňový, majetek se uvede v kartě majetku či nikoliv?
    - nákup dlouh. HM -výdaj nedaňový, interním zápisem budu uvádět odpisy, v kartě majetku se bude zůstatková cena snižovat až na 0 Kč...po několika letech odepisování, v DP uvedu aktuální zůstatkovou cenu ke konci roku - tj. po odečtení odpisu za ten rok

    Podnikatel má již několik let starší stroje, ale neuvedené v majetku. Není k nim doklad. Můžu uvést pouze do majetku v zůst. ceně 0,- Kč, aby to sedělo a mohl uplatňovat výdaje spojené s opravou, ND apod. ? Tím pádem se to ani v DP neprojeví, protože ZC je 0,- Kč?

    Podnikatel nakoupil starší stroj v ceně 35.000,- Kč...od nějaké soukromé osoby...Bohužel k tomu nemá doklad. Existuje nějaká "finta", jak to uplatnit jako daňový výdaj. Ještě podotýkám, že podnikatel je plátce DPH, ale stroj nakupoval od soukr. os. neplátce.. Nebo se musí smířit s tím, že to holt uvedeme jen do karty majetku v ceně 0,- Kč? Pokud by byl starší stroj nad 40.000,- Kč, tak existuje něco jako přeřazení z os. užívání (bez dokladu) do majetku a poté ho odepisovat a uplatňoat daních?? Možná je tento můj nápada zhovadilost..., tak mne, prosím, neukamenujte.

    Díky!

    Monika

    • 25. 3. 2007 15:31

      Jana (neregistrovaný) 195.47.90.---

      Re: majetek v DE - mít v tom jasno..
      Hmotný majetek můžete zařadit,i když je cena nižší než 40 000,-
      ta cena je určena pouze orientačně,že jde odepsat,ale stroj je určitě HM a určitě pro něj najdete i odpisovou skupinu,když budete mít nabývací doklad,tak si ho určitě můžete do majetku dát ,ale ten dotyčný by měl asi zaplatit daň z příjmu

    • 27. 3. 2007 12:31

      ZdenaR (neregistrovaný) 86.49.28.---

      Re: majetek v DE - mít v tom jasno..
      >Podnikatel vede DE a majetek se eviduje následovně:
      >- nákup drobného majetku - výdaj daňový, majetek se
      >uvede v kartě majetku či nikoliv?
      Ano, výdaj daňový ke dni zaplacení majetku. Evidence na kartách (nebo jiná) není povinná. Pokud ale čekáte nějaké výdaje, spojené s tímto předmětem, třeba na opravy, tak je třeba mít majetek v evidenci - mrkněte na ustanovení § 25/1/u) ZDP a bude jasno:-)
      >- nákup dlouh. HM -výdaj nedaňový, interním zápisem
      >budu uvádět odpisy, v kartě majetku se bude zůstatková
      >cena snižovat až na 0 Kč...po několika letech
      >odepisování, v DP uvedu aktuální zůstatkovou cenu ke konci roku
      >- tj. po odečtení odpisu za ten rok
      Ano, přesně tak.
      >>Podnikatel má již několik let starší stroje, ale
      >neuvedené v majetku. Není k nim doklad. Můžu uvést pouze do
      >majetku v zůst. ceně 0,- Kč, aby to sedělo a mohl
      >uplatňovat výdaje spojené s opravou, ND apod. ? Tím pádem
      >se to ani v DP neprojeví, protože ZC je 0,- Kč?
      Ano, lze to takto provést.
      >
      >Podnikatel nakoupil starší stroj v ceně 35.000,-
      >Kč...od nějaké soukromé osoby...Bohužel k tomu nemá doklad.
      >Existuje nějaká "finta", jak to uplatnit jako daňový
      >výdaj. Ještě podotýkám, že podnikatel je plátce DPH,
      >ale stroj nakupoval od soukr. os. neplátce.. Nebo se
      >musí smířit s tím, že to holt uvedeme jen do karty
      >majetku v ceně 0,- Kč?
      Jedině koupit v průběhu zdaňovacího období, nikoliv od osoby blízké, třeba od kamaráda. Může nakupovat i od neplátce. U prodávajícího je prodej movitých věcí osvobozený od daně z příjmů. Nebo vložit stroj do OM v hodnotě 0 Kč.
      Pokud by byl starší stroj nad
      >40.000,- Kč, tak existuje něco jako přeřazení z os. užívání
      >(bez dokladu) do majetku a poté ho odepisovat a
      >uplatňoat daních?? Možná je tento můj nápada zhovadilost...,
      >tak mne, prosím, neukamenujte.
      Starší stroj, který koupil v době delší, než jeden rok před jeho vložením do OM, je třeba ocenit reprodukční pořizovací cenou. Pokud bude nad 40.000,-, tak může odpisovat.
      >

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).