Hlavní navigace

Nerezident

• (neregistrovaný) 85.160.80.---

18. 3. 2007 9:37

V ČR pracuji ve české firmě, kterou koupila firma z EU. Je to její dceřinná společnost. Stále mne platí jako svého zaměstnance firma z EU v Eurech. Jelikož zde pracuji celý rok - daním své příjmy v Česku. Daňová kancelář mi vypočítala daň v podstatě z hrubé mzdy - kdy nezohlednila zaplacené sociální a zdravotní pojištění v Německu, které mi strhávají ze mzdy. Dále mám nárok na slevu na dani na poplatníka. Neuplatnili mi ani slevu na dítě, které mám v Česku. Má někdo zkušenosti s daňovým přiznáním nerezidenta? A jak v tomto případě postupovat?

• 18. 3. 2007 10:14

Mirka Korporálová (neregistrovaný) 88.101.245.---

Re: Nerezident
      Myslím, že zaplacené pojistné uplatněno být mohlo, ale pouze do výše sazeb platných v české republice.
      Sleva na dítě bude horší, nicméně když vám finanční úřad potvrdí, můžete ji uplatnit, pokud 90% vašich zdanitelných příjmů pochází ze zdrojů na území ČR.

• 18. 3. 2007 11:24

Jarka B. (neregistrovaný) 86.49.79.---

Re: Nerezident
      Těžko radit, když nevidíme, jaké doklady jste dostal od zaměstnavatele a také Vaše informace nejsou úplné.
      Ale obecně:
      Předpokládám, že jste daňový rezident v ČR, tedy pokud nemáte trvalý byt v jiné zemi a v ČR jste jen pracovně.

Zahraniční firma, která Vám vyplácí mzdu, by měla být v ČR zaregistrována jako plátce daně ze mzdy a strhávat Vám ze mzdy českou daň a české soc. a zdr. pojištění. Tedy pokud nespadá do nějaké výjimky a povinnost registrovat se v ČR jako plátce ji nevznikla.
      V tomto případě byste si daňové přiznání dělal úplně stejně jako každý jiný český zaměstnanec na základě Potvrzení o příjmu, které Vám vystavuje zaměstnavatel.

Pokud ovšem Vám zaměstnavatel strhává daň a pojištění podle práva jiné země, daníte své příjmy jako příjmy ze zdrojů v zahraničí podle toho, z jaké země ty příjmy jsou.
      V každém případě si můžete uplatnit zaplacené pojištění v plné výši, uplatnit snížení daně na poplatníka a a co se týče zaplacené daně použít metodu zdanění podle toho o jakou zemi se jedná - tedy buď vynětí nebo zápočet daně.

Že je Vám mzda vyplácena v Eurech, nehraje žádnou roli - jen ji přepočtete jednotným kurzem na Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).