Hlavní navigace

Převod bytu v DV do OV - daň, prosím...

  • (neregistrovaný) 82.113.60.---

    16. 3. 2007 8:08

    Dobrý den,

    prosím Vás o radu týkající se daně z převodu nemovitostí při bezúplatném převodu družstevního bytu do osobního vlastnictví. Ve stanovách možnost je, členové družstva to schválili na členské schůzi, převážná většina z nás si to bude chtít převést.

    Nyní na mě ale jedna právnička vyrukovala s tím, že Družstvo bude platit daň z převodu nemovitosti dle Zákona 72/1994 Sb., § 23, odst. 2). Osvobozeno prý je pouze u Družstev "starého" typu. Mně to ale z tohoto § moc jasné není.

    Prosím Vás, platí Družstvo tedy daň z převodu nemovitosti nebo nikoliv?

    Předem mockrát děkuji!!!

    • 16. 3. 2007 13:41

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: Převod bytu v DV do OV - daň, prosím
      Místo konzultací s právničkou "starého" typu doporučuji § 20/6/g) nebo h) nebo j) zákona č. 357/1992 Sb.. Jednotlivá písmena osvobozují od daně podle typů původních vlastníků. :-))

      Při beúplatném převodu by se nejednalo o daň z převodu nemovitostí ale o daň darovací.

      Sporné může být, zda je vůbec možný beúplatný převod mimo případy vyjmenované v ZoVB. Ale to je dost složitý problém. Možná to měla ta právnička na mysli.

      Dostali jste jako družstvo nějakou státní podporu? Nebo jste nové družstvo založené k "privatizaci" obecních bytů?


      Více o SVJ na
      www.spolecenstvi.okinfo.cz
      www.zk.webzdarma.cz

      Hezký den

    • 16. 3. 2007 14:39

      Katka (neregistrovaný) 82.113.60.---

      Re: Převod bytu v DV do OV - daň, prosím
      Dobrý den,

      děkuji mockrát za radu. V tom §20/6/g se odkazují na §24/1-4 zákona č.72/1994 - že to ustanovení 1 platí pro "lidová"družstva - tak to mě trochu mate:-(

      Jinak jsme statni podporu zadnou nedostali a byli jsme zalozeni kvuli tomu,ze mesto prodalo dum jen pravnicke osobe - druzstvu nebo SVJ,takze jsme se domluvili na Druzstvu.To si pak vzalo uver u banky a nyni zadame,aby nam banka dovolila si prevest jednotl.byty do OV.Ve smlouve tato moznost je,ale musime k tomu mit souhlas banky a oni se ted brani,protoze si to chce prevest vetsina z nas.Takze hledaji neustale nejake klicky,aby nam to schvalit nemusela.Ted ta pravnicka rikala,ze druzstvo bude muset zaplatit tu dan z prevodu nemovitosti,aby ty lidi asi odradila od prevodu.Kazdopadne ten prevod je bezplatny,predtim se zaplati majetkova ucast clena druzstva,pote se byt bezplatne prevede.Takze z tohoto by byla darovaci dan a nikoliv dan z prevodu nemovitosti? Neni to nahodou take osvobozeno i od dane darovaci dle toho §20,6/g Zak.357/1992??

      Mockrát děkuji.

    • 16. 3. 2007 15:28

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: Převod bytu v DV do OV - daň, prosím
      >
      >>Sporné může být, zda je vůbec možný beúplatný převod
      >>mimo případy vyjmenované v ZoVB. Ale to je dost
      >>složitý problém. Možná to měla ta právnička na mysli.
      >>
      >>
      >>Dostali jste jako družstvo nějakou státní podporu?
      >>Nebo jste nové družstvo založené k "privatizaci"
      >>obecních
      >>bytů?
      >>
      >>
      >>Více o SVJ na
      >>www.spolecenstvi.okinfo.cz
      >>www.zk.webzdarma.cz
      >>
      >>Hezký den
      >
      >Dobrý den,
      >
      >děkuji mockrát za radu. V tom §20/6/g se odkazují na
      >§24/1-4 zákona č.72/1994 - že to ustanovení 1 platí pro
      >"lidová"družstva - tak to mě trochu mate:-(
      >
      >Jinak jsme statni podporu zadnou nedostali a byli jsme
      >zalozeni kvuli tomu,ze mesto prodalo dum jen pravnicke
      >osobe - druzstvu nebo SVJ,takze jsme se domluvili na
      >Druzstvu.To si pak vzalo uver u banky a nyni zadame,aby
      >nam banka dovolila si prevest jednotl.byty do OV.Ve
      >smlouve tato moznost je,ale musime k tomu mit souhlas
      >banky a oni se ted brani,protoze si to chce prevest
      >vetsina z nas.Takze hledaji neustale nejake klicky,aby nam
      >to schvalit nemusela.Ted ta pravnicka rikala,ze
      >druzstvo bude muset zaplatit tu dan z prevodu
      >nemovitosti,aby ty lidi asi odradila od prevodu.Kazdopadne ten
      >prevod je bezplatny,predtim se zaplati majetkova ucast
      >clena druzstva,pote se byt bezplatne prevede.Takze z
      >tohoto by byla darovaci dan a nikoliv dan z prevodu
      >nemovitosti? Neni to nahodou take osvobozeno i od dane
      >darovaci dle toho §20,6/g Zak.357/1992??
      >
      >Mockrát děkuji.

      Ano, jedná se o daň darovací a je to také osvobozeno. Seznamte s tím Vaší právničku, snad bude respektovat, co je psáno v zákonech. :-))

      Ale s tím bezplatným převodem u nového družstva asi bude problém, narazíte na § 23/7 ZDP o ceně obvyklé.

      Hezký den

    • 20. 3. 2007 17:38

      HonzaT (neregistrovaný) 89.176.2.---

      Re: Převod bytu v DV do OV - daň, prosím
      Tak na tohle pozor, Vaše právnička má pravdu - nemůže se jednat o bezúplatný převod, protože nejste družstvo zmíněné v § 24. Smlouva o převodu musí mít charakter kupní smlouvy, to však neznamená, že by nabyvatelé platili za převáděné byty nějaké další peníze, protože je ve skutečnosti již zaplatili. To se musí vhodně a řádně ve smlouvách ošetřit.

      A také se nebude platit daň darovací ale daň z převodu nemovitosti, protože to charakterem není bezúplatný převod. Od daně z převodu nemovitostí jsou osvobozeny převody bytů užívaných členy družstva do vlastnictví členů (§ 20 odst. 6j)– pozor netýká se pozemků, z těch je třeba daň zaplatit.

    • 20. 3. 2007 23:24

      Pavel (neregistrovaný) 80.188.169.---

      Re: Převod bytu v DV do OV - daň, prosím
      Můžete alespoň naznačit, jak uzavřít kupní smlouvu, aby protistrana neplatila?

      Jak se vypořádat s § 23/7 ZDP o ceně obvyklé?

      Díky

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).