Hlavní navigace

1% vstupní ceny užitkového auta-max?

  • (neregistrovaný) 193.179.143.---

    5. 3. 2007 18:18

    Dobrý večer,
    v s.r.o. chceme pořídit užitkový automobil na leasing. Zaměstnanec auto bude užívat i pro soukromé jízdy. Prosím, jaká je max.hranice vstupní ceny u auta? A jak zjistím to 1% vstupní ceny? Je to včetně pojištění a DPH? Děkuji. Nebo prosím odkaz na §, jsem začátečník. Děkuji moc.

    • 5. 3. 2007 20:56

      Anna (neregistrovaný) 89.102.244.---

      Re: 1% vstupní ceny užitkového auta-max?
      ***
      Zák. o daních, § 6 odst. 6: Při výpočtu 1 % ze vstupní ceny motorového vozidla se od r. 2005 nepřihlíží u osobních automobilů kategorie M1 k omezené maximální vstupní ceně vozidla stanovené v ustanovení § 29 odst. 10 zákona. Naopak je stanoveno, že když to 1%vyjde nižší než 1000, zdaňuje se 1000 Kč. Při oceňování nepeněžního zvýhodnění ve výši 1 % měsíčně se vychází vždy ze vstupní ceny vozidla. Touto cenou u nakoupeného vozidla se rozumí obvykle jeho pořizovací cena (§ 25 odst. 4 zákona č. 563/1991 Sb., o účetnictví). Součástí pořizovací ceny vozidla je cena pořízení a náklady související s pořízením a uvedením do užívání. Podle ustanovení § 29 odst. 1 zákona je součástí pořizovací ceny i technické zhodnocení provedené po uvedení vozidla do užívání, nejpozději však v prvním roce jeho odepisování, tj. zpravidla v roce pořízení. K opotřebení vozidla a jeho zůstatkové ceně v době předání zaměstnanci ani později se nepřihlíží.

      Součástí vstupní ceny pro účely tohoto ustanovení je vždy daň z přidané hodnoty. To platí i v případě, že při nákupu motorového vozidla byl v souladu se zvláštním právním předpisem uplatněn odpočet daně.

      U najatého vozidla (=leasing) se vychází se ze vstupní ceny vozidla u pronajímatele (vlastníka, resp. původního vlastníka). Z ceny, již nájemce při přejímání do vlastnictví zaplatí a formou dalších splátek
      zaplatí, nelze vycházet. I v tomto případě se ke vstupní ceně musí připočítat daň z přidané hodnoty. A částka zahrnovaná do zdanitelného příjmu zaměstnance se nemění ani při přechodu
      vlastnictví po skončení finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci (za nízkou cenu).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).