Hlavní navigace

Cesta na SC - náhradní volno

  • (neregistrovaný) 80.95.113.---

    20. 6. 2019 12:40

    Dobrý den,
    vím, že doba strávená cestou do místa určení služební cesty, se neproplácí, pokud ta doba není v pracovní době pracovníka.
    Našla jsem k tomu jenom park 210 ZP, z kterého by se to dalo odvodit. Je k tomu i ještě něco jiného?
    Naši pracovníci totiž cestou ztrácí hodně času ze svého volna (bohužel je to dáno leteckými spoji, létají v neděli v noci, vrací se v sobotu, samotné cesty trvají i 8 hodin, jiné spoje nejsou).
    Mám dva dotazy:
    1. Je ještě někde v zákoně k tomu řečeno více? ( že se cesta z a na SC neproplácí? (nebo neposkytuje náhradní volno))
    2. Pokud by zaměstnavatel chtěl za tuto dobu poskytovat náhradní volno, může to udělat bez nějaké hrozící sankce?

    Děkuji za jakékoliv zkušenosti.

    § 210
    Doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů, která spadá do pracovní doby, se považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele, při které se zaměstnanci mzda nebo plat nekrátí. Jestliže však zaměstnanci v důsledku způsobu odměňování mzda nebo plat ušla, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

    • 20. 6. 2019 13:02

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      ad 1. Ne, není.
      ad 2. Jako náhradní volno za neodpracovanou pracovní dobu? NV se poskytuje jen v případech stanovených zákonem (práce přesčas, práce ve svátek).
      V poskytnutí NV za dobu strávenou na pracovní cestě, která se nekryje s pracovní dobou, bych spatřovala nerovné zacházení, a to z důvodu, že bez právního důvodu umožníte, aby někteří zaměstnanci neodpracovali stanovenou týdenní PD (PD je základní pracovní podmínkou a pracovní podmínky jsou jednou z oblastí, z nichž se zásada rovného zacházení uplatňuje).

      Někteří zaměstnavatelé řeší formou mimořádné odměny, ale MO by měla být za mimořádný pracovní výkon, takže toto také není optimální řešení.

    • 20. 6. 2019 14:14

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Tak možná by se část doby strávené na cestě dala brát jako práce přesčas, pokud by např. zaměstnanec v letadle studoval materiály na případné jednání, nebo si dělal nějakou písemnou přípravu atd. Nemám s tímto zkušenosti, ale vím, že jedna moje kolegyně takový případ měla a tento postup schválil i jejich právník. Samozřejmě, záleží na zaměstnavateli, zda pracovníkovi takovou práci uloží a dala by se z hlediska sjednaného druhu práce , považovat za práci přesčas. Ale je to jen taková úvaha, rozhodně to, prosím, neberte jako radu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).