Hlavní navigace

Nájem bytů - obrat pro DPH

  • (neregistrovaný) 178.17.92.---

    14. 3. 2019 8:29

    Dobrý den, prosím o radu. Fyzická osoba neplátce DPH vlastní bytový dům s 24 malými byty a restaurací. Obojí pronajímá dle § 9 ZDP. Na pronájem bytů má uzavřené nájemní smlouvy, kde je uvedena celková částka za nájem včetně služeb (topení, vodné, stočné, poplatek za kabelovou televizi, úklid společných prostor), z toho je rozepsána jedna částka za nájem a druhá částka za uvedené služby. Je to rozepsáno jen tak orientačně, protože částka za uvedené služby je paušální a nijak se nevyúčtovává, je 1 vodoměr a 1 plynoměr na celý bytový dům. Elektřina je účtována měsíčně dle skutečnosti na základě podružných elektroměrů pro každý byt. Byty jsou vybaveny starším nábytkem, nájemníci většinou svůj nábytek nemají. Co všechno se počítá do obratu pro DPH, celý příjem za nájem včetně všech služeb? Tato částka za rok určitě překročí 1.000.000,- Kč, nemůže se stát, že se bude muset pronajímatel registrovat k DPH z důvodu překročení obratu, pokud nemá jiné příjmy, tzn. uskutečňuje jen osvobozené plnění podle § 56a ZDPH? Je to bráno tak, že energie a služby jsou součástí nájmu, tzn. osvobozené?