Hlavní navigace

Životní pojištění a jeho zrušení

• (neregistrovaný)

8. 2. 2019 11:46

Dobrý den, kamarád mi doporučil tuto diskuzi, tak zkouším, jestli by byl někdo ochotný mně poradit.

Pracuji ve firmě, která mi už 6 let poskytuje příspěvek na životní pojištění (500 Kč měsíčně). Ono se to sice jmenuje životní pojištění, ale není tam žádné krytí rizik - v podstatě se jedná o takové spoření. Tenkrát, když se smlouva sjednávala jsme nedostali na výběr (radši bych chtěl přispívat na penzijko, ale v tu dobu to zaměstnavatel neumožňoval - buď toto a nebo nic). Na to životní si já žádné peníze neposílám - jdou tam jen peníze od zaměstnavatele a ze smlouvy nemůžu vybírat.

Nyní se ale ve firmě změnilo vedení a to zavedlo, že si každý zaměstnanec může vybrat, zda chce posílat peníze na toto stávající životní pojištění, nebo na "jeho" životní pojištění, které si platí sám a nebo na penzijko.
    Ti nově příchozí zaměstnanci to mají jednodušší (můžou si vybrat) ale co my "staří", kteří již máme to naše "staré" od zaměstnavatele?
    Co s tím?

Uvažoval jsem, že to zruším a nechám si posílat příspěvek na penzijní, které mám už řadu let sjednané. Ve smlouvě je ale uvedena pojistná doba 25 let. Můžu smlouvu vypovědět dříve? A jak by to bylo s případným dodaněním - kamarád povídal, že bych nemusel podávat přiznání a nic dodaňovat nemusel, protože smlouva trvala alespoň 5 let a v roce vypovězení smlouvy mi bude 60. Má pravdu?

Jak byste to prosím Vás řešili Vy?

Děkuji za názory.