Hlavní navigace

Názor k dotazu BOZP, PO jak casto? od Tomáš Neugebauer - Re: BOZP, PO jak casto? V oblasti BOZP oficiálně...

 • 8. 2. 2019 12:17

  Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

  Re: BOZP, PO jak casto?
  V oblasti BOZP oficiálně neexistuje školení BOZP a je otázkou, co kdo do něj zahrne. Pro provádění školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP není právním předpisem stanovena lhůta a zaměstnavatel si ji stanoví sám (musí to mít někde stanoveno). V praxi se často použijí lhůty z oblasti PO. Shodně to platí pro školení PO na pracovištích bez zvýšeného požárního nebezpečí, které se provádí na základě požadavku zákoníku práce, nikoliv zákona o PO.

  Dále je zaměstnavatel povinen seznámit zaměstnance s riziky, která se týkají výkonu jejich práce, a opatřeními přijatými k snížení jejich úrovně, s výsledky kategorizace prací atd. Právní předpis neřeší, jak často mají být prováděna. Opět záleží na zaměstnavateli.

  Dále existuje celá řada dalších školení a seznámení k zajištění BOZP - organizace a zajištění první pomoci, v prostředí s nebezpečím výbuchu, seznámení ve smyslu vyhlášky č. 50/1978 Sb. atd. Opomenout nelze profesní odborná školení (elektrikářů, svářečů, řidičů motorových vozidel atd.). U těch právní předpisy většinou stanovují periody pro opakování.