Hlavní navigace

BOZP, PO jak casto?

 • (neregistrovaný)

  8. 2. 2019 10:51

  Dobry den,
  prosim o informaci, jak casto musi mit zamestnavatel skoleni BOZP a PO. Moc dekuji.
  Andrea

  • 8. 2. 2019 12:15

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

   Re: BOZP, PO jak casto?
   Na váš dotaz je problematické uvést jednoznačnou odpověď, neboť chybí některé potřebné informace. Začnu od požární ochrany, kde je to jednoznačnější.

   V požární ochraně záleží na tom, do jaké kategorie požárního nebezpečí je zaměstnavatel zařazen. Je-li zařazen do kategorie bez zvýšeného požárního nebezpečí, nemusí být podle zákona o požární ochraně školení prováděno. Avšak musí být prováděno podle zákoníku práce - viz dále. Je-li zařazen do kategorie se zvýšeným požárním nebezpečím nebo s vysokým požárním nebezpečím provádí se školení u vedoucích zaměstnanců nejméně jedenkrát za tři roky, u řadových zaměstnanců nejméně jedenkrát za dva roky a u osob pověřených zajištěním PO v době sníženého provozu nebo mimo pracovní dobu (strážní, vrátní apod.) nejméně jedenkrát ročně.
   Kromě školení je ještě vhodné zmínit odborné přípravy preventistů PO a členů preventivních požárních hlídek, které se provádějí ročně.

  • 8. 2. 2019 12:17

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

   Re: BOZP, PO jak casto?
   V oblasti BOZP oficiálně neexistuje školení BOZP a je otázkou, co kdo do něj zahrne. Pro provádění školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP není právním předpisem stanovena lhůta a zaměstnavatel si ji stanoví sám (musí to mít někde stanoveno). V praxi se často použijí lhůty z oblasti PO. Shodně to platí pro školení PO na pracovištích bez zvýšeného požárního nebezpečí, které se provádí na základě požadavku zákoníku práce, nikoliv zákona o PO.

   Dále je zaměstnavatel povinen seznámit zaměstnance s riziky, která se týkají výkonu jejich práce, a opatřeními přijatými k snížení jejich úrovně, s výsledky kategorizace prací atd. Právní předpis neřeší, jak často mají být prováděna. Opět záleží na zaměstnavateli.

   Dále existuje celá řada dalších školení a seznámení k zajištění BOZP - organizace a zajištění první pomoci, v prostředí s nebezpečím výbuchu, seznámení ve smyslu vyhlášky č. 50/1978 Sb. atd. Opomenout nelze profesní odborná školení (elektrikářů, svářečů, řidičů motorových vozidel atd.). U těch právní předpisy většinou stanovují periody pro opakování.