Hlavní navigace

Lékařská prohlídka u referentů

 • (neregistrovaný)

  22. 1. 2019 14:21

  Dobrý den, prosím Vás, jak postupujete u řidičů referentů? Posíláte je na prohlídku k závodnímu Mudr.? Nebo jen k jejich Mudr.?

  Jde o THP pracovníka, který občas bude jezdit autem na služební cesty.

  Děkuji za názory.

  • 22. 1. 2019 15:08

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

   Re: Lékařská prohlídka u referentů
   Vzhledem k tomu, že žádní řidiči-referenti neexistují (žádný právní předpis je nezná) je pro jednoznačnou odpověď ve vašem dotazu málo informací. Proto má odpověď bude trochu obšírnější.

   Je-li práce, kterou zaměstnanec vykonává zařazena do kategorie 1, řízení motorového vozidla nebude obvyklou součástí výkonu jeho práce (nebude mít sjednáno v pracovní smlouvě, nebude jezdit denně atd.) a do místa výkonu práce nebude přepravovat další osoby, je možné, aby pracovnělékařskou prohlídku absolvoval u svého registrujícího praktického lékaře. Pozor, může se vám stát, že tento lékař odmítne prohlídku provést. Avšak nelze-li vyloučit, že někdy bude někoho přepravovat, je nezbytné, aby prohlídku absolvovat u vašeho lékaře, který vám poskytuje pracovnělékařské služby ("závoďák").

   Osobně doporučuji, aby každý, kdo řídí motorové vozidlo, prohlídku absolvovat u lékaře pracovnělékařských služeb bez ohledu na to, zda splňuje či nikoliv výše uvedené podmínky.

  • 22. 1. 2019 18:29

   Pavča (neregistrovaný)

   Re: Lékařská prohlídka u referentů
   Moc Vám děkuji za Váš výklad a souhlasím s Vámi, že by měl prohlídku raději absolvovat u našeho lékaře (bude u nás zastávat pozici středního managementu a na služební cesty bude jezdit poměrně často. Také pravděpodobně bude v autě vozit i nějaké kolegy třeba na letiště či obchodní jednání). Jenže pánovi se nechce - on by chudák musel k našemu lékaři jet 50 km …. (chápete jo - on bude pracovně jezdit po všech čertech, ale 50 km k doktorovi je prostě moc ……). No a naše vedení si myslí, že je to zbytečné, aby absolvoval prohlídku u lékaře pracovnělékařských služeb, že to moc hrotím - vždyť bude přece jenom několikrát v týdnu řídit auto …...Chjo.

  • 23. 1. 2019 7:16

   Tomáš Neugebauer (neregistrovaný)

   Re: Lékařská prohlídka u referentů
   Můžete argumentovat tím, že podle § 54 odst. 2 zákona 373/2011 Sb., ve znění pozdějších předpisů, ji musí absolvovat u vašeho lékaře pracovnělékařských služeb, neboť se nejedná o výjimku podle písm. b) uvedeného paragrafu, protože se jedná o činnost pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti upraveny prováděcím předpisem (vyhláškou č. 79/2013 Sb.) - řízení motorového vozidla bude obvyklou součástí výkonu práce, lze oprávněně předpokládat, že bude přepravovat další osoby, jak uvádíte ve svém příspěvku.