Hlavní navigace

oznamovací povinnost FÚ na platby nájmu

• (neregistrovaný)

18. 1. 2019 14:58

Dobrý den, mám specifický dotaz: platí ještě oznamovací povinnost k úhradám nájemného fyz.osobě nepodnikateli? Stále nic k tomu nemohu najít v daňovém řádu ani na internetu a tady na fóru se píše, že toto již od r. 2011 neplatí. Máte někdo zkušenosti? Nastíním problém - náš zaměstnanec s podepsaným prohlášením pronajímá firmě budovu, měsíční nájem činí 30 tis.Kč. Tento zaměstnanec chce po mně navíc roční zúčtování daní (řekla bych, že mu ho dělat nemusím, jenže je to zároveň jednatel a trvá na tom). Kdo ho pak ale zkontroluje s daňovou povinností? Pokud to firma neoznámí FÚ, tak oni zřejmě neví, že se mu jako FO platí nájem. Kdo pak z toho případně může mít problém? Přece když daňový poplatník žádá o roční zúčtování, taky ho těžko zkontroluji, zda má ještě nějaké příjmy jiné (to je dle mého názoru na jeho triku, pokud to nepřizná a nechá si udělat roční zúčtování, ne?). Ale toto je trochu jiná situace a nechtěla bych se dostat do zbytečných problémů. Můžete mi někdo dát odkaz, kde k této problematice najdu nějaké informace, které bych pak jednateli předložila? Děkuji všem předem.