Hlavní navigace

daňové zvýhodnění na vnučku

• (neregistrovaný)

17. 1. 2019 9:30

Dobrý den, prosím o dotaz k daňovému přiznání.Jsem pracující důchodce,podnikám. Mám u sebe několik let vnučku,nikdy jsem si na ni neuplatnila odečet z daní.Vnučka studuje v současnosti na vysoké škole UJEP v Ústí nad Labem. Nemám ji soudně,ale pouze po domluvě s dcerou,která je neslyšící a z tohoto důvodu jsem si ji vzala k sobě,aby měla lepší podmínky ke studiu.Nikdo na ni neuplatňuje slevu na dani,maminka tedy moje dcera je neslyšící,rozvedená a pobírá plný invalidní důchod, ani její otec neuplatňuje slevu na dani.Vnučka má u mě trvalý pobyt,pobírá pouze alimenty a přídavek na dítě.Já mám podnikání jako vedlejší činnost k důchodu.

• 17. 1. 2019 11:19

.. (neregistrovaný)

Re: daňové zvýhodnění na vnučku
      Některé podmínky, uvedené v § 35c Zákona o daních z příjmů
      - vnučka by s Vámi měla žít ve společně hospodařící domácnosti
      - její rodiče by neměli mít dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

U matky vnučky jste napsala, že nemá dostatečné příjmy. Nevím ale, zda by se posuzovaly i příjmy otce. Dle mého názoru ne - ale nejsem daňový poradce, takže bez záruky.

Stálo by za to jít na konzultaci za daňovým poradcem, protože pokud daňový poradce potvrdí, že si můžete uplatnit daňové zvýhodnění na vnučku, tak byste mohla podat za tři roky zpátky dodatečná Přiznání k dani z příjmu FO a tam daňové zvýhodnění na vnučku uplatnit. V případě, že jste měla příjem z podnikání vyšší jak šestinásobek minimální mzdy, tak i daňový bonus.

PS. Upravila jsem Nadpis, snad se ještě někdo zapojí do diskuze.