Hlavní navigace

§ 10 daň z příjmů FO

  • (neregistrovaný)

    9. 1. 2019 15:44

    Dobrý den, mohu se zeptat na FO nepodnikající v roce 2012 koupila nemovitost na hypo. v roce 2015 ji prodala a neužívala ji k bydlení ( byl záměr ale nevyšlo to ) prodej byl v rámci realitky a zatíženo hypotékou která se splatila z prodejní ceny. Příjem rozdílu ( prodejní cena - hypo- provize realitky = příjem ) byla v roce 2016. V roce 2016 již podnikala. Nyní ji pomáhám dělat dodatečné přiznání, ale §10 není moje parketa. Mohu tedy do §10 uvést prodejní cenu a odečíst náklady kterými jsou provize realitky, ale také jistina celkové hypotéky ( tj. kupní cena za kterou nem. byla pořízena bez zaplacených úroku v tom roce 2012 )? Předpokládám, že zaplacené úroky tam nemají co dělat jelikož to neužívala k bydlení a tak nemá na jejich odpočet ani v rámci nezdanitelné částky nárok. Děkuji za radu

    • 9. 1. 2019 16:25

      .. (neregistrovaný)

      Re: § 10 daň z příjmů FO a výdaje
      Výdajem bude cena, která byla v roce 2012 uvedena v kupní smlouvě. Správce daně nebude chtít vidět, co bylo zaplaceno na úvěru, ale bude chtít vidět kupní smlouvu.
      Úroky dle mého názoru nejsou výdajem, které byly prokazatelně vynaložené na dosažení příjmu podle § 10 ZDP. A v tomto případě nejsou ani nezdanitelnou částí základu daně dle § 15 ZDP.
      Ale nejsem daňový poradce. A některé věci by měli dělat jen daňoví poradci. Zejména když je zde vysoká míra pravděpodobnosti, že se na ně správce daně zaměří.