Hlavní navigace

Sleva na dani na dítě manželky

  • (neregistrovaný)

    4. 12. 2018 18:34

    Dobrý den,
    potřeboval bych radu ohledně uplatnění slevy na dani na dítě mé manželky. Má ho z předchozího vztahu a dítě má po rozvodu svěřeno ve své péči. V zaměstnání mi bylo sděleno, že nemám nárok na uplatnění slevy, protože nejsem uveden jako otec v rodném listu, nebo ho nemám osvojeno. V několika článcích jsem vyčetl, že stačí život ve společné domácnosti a ještě někde byla definice: dítě druhého z manželů. Mám nárok uplatnit si slevu na dani?

    Předem Vám děkuji za radu a odpověď.
    Gajdošík

    • 4. 12. 2018 18:56

      .. (neregistrovaný)

      Re: Sleva na dani na dítě manželky
      Zákon o daních z příjmů § 35c
      (6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů ...
      https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1992-586

      Na uplatnění daňového zvýhodnění na dítě své manželky při splnění ostatních podmínek ZDP máte nárok.
      Ve Vašem zaměstnání nemají pravdu, nemusíte být v tomto případě ani zapsán jako rodič dítěte v rodném listu, ani nemusíte mít dítě osvojené. Důležité je, že je to dítě Vaší manželky, které má ona v péči, které vyživujete a u kterého je nárok na uplatnění daňového zvýhodnění (zjednodušeně řečeno).

    • 4. 12. 2018 18:57

      xJ (neregistrovaný)

      Re: Sleva na dani na dítě manželky
      Nárok máte, nárok by nebyl pokud byste nebyli manželé.
      Vyplňte si dítě do prohlášení, doneste potvrzení zaměstnavatele manželky, že neuplatňuje ona a v zaměstnání dejte vaší účetní přečíst zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
      § 35c
      Daňové zvýhodnění pro poplatníky daně z příjmů fyzických osob
      odst.6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči,
      d í t ě d r u h é h o z m a n ž e l ů ,
      vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je.......

      a nebo ať si přečte informace přímo z finanční správy

      https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/fyzicke-osoby-poplatnik/obecne-informace#zvyhodneni

    • 4. 12. 2018 19:08

      Gajdošík (neregistrovaný)

      Re: Sleva na dani na dítě manželky
      Moc děkuji za rychlou odpověď