Hlavní navigace

DPH u telefonu (dárkový certifikát)

  • (neregistrovaný) 78.80.106.---

    30. 11. 2018 9:29

    Dobrý den, prosím o radu jak zaúčtovat DPH a nákup telefonu. Účtuji v jednoduchém účetnictví jako FO a plátce DPH. Dostala jsem od mého zákazníka slevu jako dárkový certifikát ve výši Kč 2000,-, ale bez jakéhokoliv dokladu. Prostě mi poslal kód k odběru na Mall.cz. Objednala jsem si a přišla mi faktura, kde je vyčíslená částka za telefon, DPH v plné výši a pak již uhrazeno: dárkový certifikát - Kč 2.000,- na konci faktury a zbývá uhradit. Nevíte prosím, jak mám zaúčtovat ty 2000,- a případně jestli z těch 2000, mám zaplatit DPH v přiznání, i když na to nemám doklad?
    Moc děkuji. Jsem zoufalá.

    • 30. 11. 2018 10:04

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: DPH u telefonu (dárkový certifikát)
      Pouze vybrané subjekty účtují v jednoduchém účetnictví. Fyzicke osoby ale ne. Pravděpodobně pouzivate daňovou evidenci podle § 7b Zákona o daních z prijmu. Je to tak? Používáte nějaký SW?

      Daňový doklad bych zaevidovala v plné částce, vc. odpočtu DPH.
      Následně bych částku 2000 Kč zadala do interních dokladů jako nepeněžní příjem, že kterého se bude odvádět daň z prijmu, ale nebude se z ní odvádět DPH.
      A provedla bych interní započtení zavazku vůči Mall a nepenezniho prijmu / nebo jen ručně ponížila závazek vůči Mall. Podle toho, co umožňuje používaný SW.

    • 30. 11. 2018 10:16

      kreda80 (neregistrovaný) 78.80.106.---

      Re: DPH u telefonu (dárkový certifikát)
      Ano účtuji v daňové evidenci, jen používám název postaru. SW používám jen svůj peněžní deník, který jsem si vyrobila v excelu. Takže nic složitého. Takže odpočet DPH ze 2000,- určitě NE? Tak to snad podle vašeho návodu zvládnu. Moc vám děkuji za rady.

    • 30. 11. 2018 10:33

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: dárkový certifikát a DPH
      Odpočet DPH z pořízeného mobilu - ano

      Odvod DPH z přijatého nepenezniho plnění (daru) - ne
      Dar jste nedostala za odevzdanou práci. Dárek jste dostala pro radost. A i když podle ZDP se tento dárek musí zdanit, tak podle ZDPH dani z přidané hodnoty nepodléhá.

      Něco jiného by to bylo, pokud byste dostala od Mall jako bonus snížení ceny (slevový certifikát).. Tam se DPH řešit muselo.

    • 30. 11. 2018 16:04

      kreda80 (neregistrovaný)

      Re: dárkový certifikát a DPH
      >>>>Dobrý den, prosím o radu jak zaúčtovat DPH a nákup
      >>>>telefonu. Účtuji v jednoduchém účetnictví jako FO a
      >>>>plátce DPH. Dostala jsem od mého zákazníka slevu jako
      >>>>dárkový certifikát ve výši Kč 2000,-, ale bez
      >>>>jakéhokoliv
      >>>>dokladu. Prostě mi poslal kód k odběru na Mall.cz.
      >>>>Objednala jsem si a přišla mi faktura, kde je
      >>>>vyčíslená
      >>>>částka za telefon, DPH v plné výši a pak již
      >>>>uhrazeno:
      >>>>dárkový certifikát - Kč 2.000,- na konci faktury a
      >>>>zbývá uhradit. Nevíte prosím, jak mám zaúčtovat ty
      >>>>2000,-
      >>>>a případně jestli z těch 2000, mám zaplatit DPH v
      >>>>přiznání, i když na to nemám doklad?
      >>>>Moc děkuji. Jsem zoufalá.
      >>>
      >>>Pouze vybrané subjekty účtují v jednoduchém
      >>>účetnictví. Fyzicke osoby ale ne. Pravděpodobně
      >>>pouzivate
      >>>daňovou evidenci podle § 7b Zákona o daních z prijmu.
      >>>Je to
      >>>tak? Používáte nějaký SW?
      >>>
      >>>Daňový doklad bych zaevidovala v plné částce, vc.
      >>>odpočtu DPH.
      >>>Následně bych částku 2000 Kč zadala do interních
      >>>dokladů jako nepeněžní příjem, že kterého se bude
      >>>odvádět
      >>>daň z prijmu, ale nebude se z ní odvádět DPH.
      >>>A provedla bych interní započtení zavazku vůči Mall a
      >>>nepenezniho prijmu / nebo jen ručně ponížila závazek
      >>>vůči Mall. Podle toho, co umožňuje používaný SW.
      >>>
      >>Ano účtuji v daňové evidenci, jen používám název
      >>postaru. SW používám jen svůj peněžní deník, který
      >>jsem si
      >>vyrobila v excelu. Takže nic složitého. Takže odpočet
      >>DPH ze 2000,- určitě NE? Tak to snad podle vašeho

      >
      >Odpočet DPH z pořízeného mobilu - ano
      >
      >Odvod DPH z přijatého nepenezniho plnění (daru) - ne
      >Dar jste nedostala za odevzdanou práci. Dárek jste
      >dostala pro radost. A i když podle ZDP se tento dárek
      >musí zdanit, tak podle ZDPH dani z přidané hodnoty
      >nepodléhá.
      >
      >Něco jiného by to bylo, pokud byste dostala od Mall
      >jako bonus snížení ceny (slevový certifikát).. Tam se
      >DPH řešit muselo.
      >
      Rozumím. Moc Vám děkuji za radu.