Hlavní navigace

neúplný doklad v reverse charge

• 10 188.175.220.---

25. 10. 2018 10:58

Dobrý den, moc ráda bych vás všechny zkušenější požádala o radu, jak řešíte následující situaci.
    Jsme přepravní firma, plátce DPH v ČR, pokud poškodíme přepravované zboží, přijde nám z DE faktura na opravu nebo na škodu. Pokud je faktura na opravu, je v režimu reverse charge fakturována bez DPH a já daň přiznám a nárokuji, pokud jde o transportní škodu, jde o fakturu bez DPH z titulu škody.
    Velice často se stává, že dostaneme nejasnou fakturu, kde je napsáno, že jde o opravu, ale není uvedena věta o R-CH nebo naopak faktura na škodu s větou o R-CH. Většinou si situaci s německou protistranou vykomunikujeme, ale někdy to bohužel není možné.
    Poraďte prosím, jak přistupovat k nejasným fakturám. Je lepší všechny dávat jako R-CH? Zde když odvedeme daň však není nárok na odpočet, pokud protistrana neuvedla taky jako R-CH, přesto, že na faktuře je jasně uvedeno, že jde o opravu. Nebo mohu účtovat jako škodu, není R-CH, protistrana však uvede jako R-CH, pak jsme chybně neodvedli daň.
    Je to pro mě začarovaný kruh, proto uvítám názory, jak to řešit. Diskuzi na podobné téma jsem zde nenašla.