Hlavní navigace

Kniha jízd

  • (neregistrovaný)

    4. 10. 2018 10:15

    Dobrý den, jsem osvč a mám auto psané na firmu, jsem povinen vést knihu jízd? četla jsem že povinnost byla zrušena. Popř. knihu jízd nemám, byla omylem spálena, v takových případech jedná potom fu jakým způsobem? Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 4. 10. 2018 10:19

      Maxx (neregistrovaný)

      Re: Kniha jízd
      málo informací

      Pste plátce DPH?
      Používáte pro daň z příjmů paušální výdaj na dopravu?
      Máte auto zařazené v majetku?

    • 4. 10. 2018 11:03

      .. (neregistrovaný)

      Re: Kniha jízd
      Na poslední otázku jednoduchá odpověď - při kontrole FÚ jim bude jedno, zda jste svůj "důkazní" prostředek spálil omylem, nebo Vám byla zima a chtěl jste se zahřát. Pokud neprokážete, že Vámi uvedený daňový výdaj či daňový náklad byl vynaložen na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, tak Vám ho neuznají a v důsledku toho nejspíše dojde k "dodanění".

    • 4. 10. 2018 12:28

      .. (neregistrovaný)

      Re: Kniha jízd
      Ne, podle Zákona o daních z příjmů není povinnost vést "knihu jízd".
      Ale nějakou evidenci jako "důkazní" prostředek vést budete muset, pokud si budete chtít uplatňovat daňově uznatelné výdaje / náklady. Můžete tomu třeba říkat evidence jízd, cestovníček, ..

      Doporučuji k pročtení Pokyn GFŘ D - 22
      K jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů
      K § 24 odst. 2 .. .. Tam se o evidenci jízd píše

      A to si zatím povídáme jen o daních, resp. o tom, zda si chcete či nechcete výdaje / náklady spojené s vozidlem (resp. to vlastně není Vaše vozidlo, takže s nájmem vozidla) a provozem vozidla uplatnit jako výdaje / náklady daňově uznatelné.

      Další oblastí je bezpečnost práce. Ale to už není můj obor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).