Hlavní navigace

výpověď z PP

  • (neregistrovaný) 90.182.94.---

    24. 9. 2018 11:11

    Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do PP 7.8. , 28.8. nepřišel do práce. Od té doby nebere telefon. Zjistili jsme u lékaře, že byl od 1.9. ne neschopence a 21.9. mu ji ukončil, protože nedocházel na kontrolu a nebral telefon. Na OSSZ mají zatím 1.díl a poslední jim dojde od lékaře. Vyplácet nemůžou pokud nebudou mít ostatní papíry od zaměstnavatele. Jedná se mi o to, jestli ho můžu propustit ve zkušební době nebo mu dát výpověď pro porušení pracovní kázně, jelikož 28.8-31.8. nepřišel a nyní 24.9., kdy je už práce schopen dle info sestřičky, také nepřišel. Co by bylo za dané situace nejlepší? Zrušení od 1.9. do 14.9. nelze -náhrada, tak třeba k 25.9. ?
    Nebo by bylo lepší porušení prac.kázně? Děkuji za odpověď.

    • 24. 9. 2018 16:41

      Kara

      Re: výpověď z PP
      Pokud není zase nemocný a není možno mu zrušení předat osobně, tak mu pošlete na poslední známou adresu (mrkněte, jestli ta adresa na neschopence je stejná, pod jakou ho vedete) zrušení ve zkušební době. Pošlete to doporučeně s doručenkou. Neuvádějte tam žádné datum, kterým dnem mu poměr rušíte, protože podle zákona jeho pracovní poměr skončí dnem, kdy si dopis převezme (vrátí se Vám ústřižek z doručenky s vyznačeným dnem převzetí) nebo kdy dopis odmítne nebo jinak zmaří doručení (vrátí se Vám celý dopis s vyznačením toho dne). Když nebude doma, když ho pošťák bude doručovat, bude dopis ležet na poště po úložní dobu 10 . Pokud si dopis v té úložní době nepřevezme, vrátí se Vám dopis s vyznačením posledního dne úložní doby - a tím dnem skončí jeho pracovní poměr. Pak vystavíte zápočťák a pošlete mu ho.
      Zrušení dle § 55 (viz přesné znění - teď se to už nejmenuje pracovní kázeň, ale v podstatě se tím myslí totéž) nedělejte, je to zbytečná komplikace.

    • 24. 9. 2018 17:02

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: výpověď z PP_nekontaktní zaměstnanec
      >>Dobrý den, zaměstnanec nastoupil do PP 7.8. , 28.8.
      >>nepřišel do práce. Od té doby nebere telefon.

      >Pokud není zase nemocný a není možno mu zrušení předat
      >osobně, tak mu pošlete na poslední známou adresu
      >(mrkněte, jestli ta adresa na neschopence je stejná, pod
      >jakou ho vedete) zrušení ve zkušební době. Pošlete to
      >doporučeně s doručenkou. Neuvádějte tam žádné datum,
      >kterým dnem mu poměr rušíte, protože podle zákona jeho
      >pracovní poměr skončí dnem, kdy si dopis převezme (vrátí
      >se Vám ústřižek z doručenky s vyznačeným dnem
      >převzetí) nebo kdy dopis odmítne nebo jinak zmaří doručení
      >(vrátí se Vám celý dopis s vyznačením toho dne). Když
      >nebude doma, když ho pošťák bude doručovat, bude dopis
      >ležet na poště po úložní dobu 10 . Pokud si dopis v té
      >úložní době nepřevezme, vrátí se Vám dopis s vyznačením
      >posledního dne úložní doby - a tím dnem skončí jeho
      >pracovní poměr. Pak vystavíte zápočťák a pošlete mu ho.
      >Zrušení dle § 55 (viz přesné znění - teď se to už
      >nejmenuje pracovní kázeň, ale v podstatě se tím myslí
      >totéž) nedělejte, je to zbytečná komplikace.

      PS. Pozor, na poště bude dopis v případě nevyzvednutí
      uložen 15 dnů. Odesilatel by měl při odesílání dopisu na poště
      zajistit doplňkové služby. Např.
      * Dodání do vlastních rukou výhradně jen adresáta (ZP 334/1)
      * Dodejka (ZP 336/2)
      * Zkrácení úložní doby pro vyzvednutí poštovní zásilky
      Na poště je zásilka standardně uložena 15 dní. Odesílatel však může požádat o zkrácení na 3 dny nebo na 10 dní. (ZP 336/3)
      https://www.ceskaposta.cz/sluzby/psani/cr/doporucene-psani