Hlavní navigace

Rodičovská dovolená a rodič.příspěvek

  • 10 62.168.42.---

    11. 9. 2018 16:42

    Dobrý den,

    mám otázku kterou budu nejspíše řešit, zatím se ptám jen informativně, co vše pro to musím udělat.
    Zaměstnanec by chtěl nastoupit na rodičovskou dovolenou místo své manželky. Může manželka nadále pobírat rodičovský příspěvek ale na rodičovské dovolené bude manžel ? Pokud to možné je, což si z předchozích článků nemyslím, jakým kódem se hlásí zaměstnanec na pojišťovnu ?
    Co případně zaměstnanci poradit, kam by se měl s problémem obrátit?
    Velice děkuji za odpovědi

    • 11. 9. 2018 17:06

      Líba (neregistrovaný) 2a00:1028:96c4:----:----:----:----:----

      Re: Rodičovská dovolená a rodič.příspěve
      "§ 196 Rodičovská dovolená
      K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let."

      Na ZP hlásíte kódem M. Rodičovský příspěvek nemá s rodičovskou dovolenou žádnou souvislost.

      Kam by se měl zaměstnanec s problémem obrátit, závisí na tom, jaký má problém. Požádat o RD musí zaměstnavatele a ten má povinnost vyhovět.

    • 11. 9. 2018 17:16

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Zaměstnanec na RD+současně matka RP
      Zaměstnanec čerpající rodičovskou dovolenou a .s.o.u.č.a.s.n.ě. jeho manželka pobírající rodičovský příspěvek.
      Vyloučené to není. Jen odpověď vyžaduje více vstupních informací.
      Bude dítě navštěvovat školku? Pokud ano, bude dítě ve věku do dvou let věku? Manželka bude po dobu pobírání rodičovského příspěvku výdělečně činná, nebo bude žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání?