Hlavní navigace

Paragon

• (neregistrovaný) 62.240.162.---

10. 9. 2018 13:40

Dobrý den, jsme plátci DPH. Dnes mi byl doručen popis: PARAGON - daňový doklad nad 10 tisíc ze srpna, kde v kolonce odběratel je POUZE evidenční číslo daňového dokladu KH (bez jakýchkoliv našich iniciálů. Majitel firmy, kterému byl tento doklad vystaven, na chybějící iniciály upozornil. Paní účetní dodavatele mu řekla, že naše DIČ v EET doplní a my si máme dát na tento paragon razítko. Volala jsem na firmu, ale paní účetní je 14 dní na dovolené a majitel firmy si říká svou, že naše údaje jsou na EET doplněné. Já osobní zkušenost s EET nemám a doklad se mi takto nechce zaúčtovat. Prosím poraďte, co teď s tím. Děkuji.

• 10. 9. 2018 14:16

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Re: Paragon nad 10.tis.Kč bez DIČ odběra
      Doklad zaúčtovat musíte, i když se Vám nechce. Jinak je to zkreslování účetnictví. A pravděpodobně i "manko" v pokladně.

Otázkou je, na co je doplnění údajů odběratele v "EET".

Předpokládám, že potřebujete vyřešit možnost uplatnění odpočtu DPH z daňového dokladu, který neobsahuje všechny náležitosti podle § 29 Zákona o dani z přidané hodnoty.

Možností je více.
      Požádat písemně dodavatele o vystavení a zaslání řádného daňového dokladu, který bude obsahovat náležitosti podle § 29 Zákona o dani z přidané hodnoty. A čekat s odpočtem DPH až na dobu, kdy bude doklad k dispozici. Čekat s odpočtem DPH, ne se zaúčtováním "paragonu".
      Nebo uplatnit odpočet DPH s tím, že odběratel bude mít v Kontrolním hlášení uvedené plnění uvedeno a s rizikem, že dodavatel plnění mít uvedeno nebude. A bude následovat Výzva a nejspíše i POP.
      ZDPH doklady bez DIČ odběratele nevylučují z nároku na odpočet DPH - viz. § 73 odst. 5) ZDPH.
      Nebo odpočet DPH neuplatnit. Zde zase hrozí to, že se to klientovi nebude líbit a bude vyžadovat, aby mu někdo škodu (částku za neuplatněný odpočet DPH) zaplatil. ..

• 17. 9. 2018 20:49

zdv (neregistrovaný) 89.177.52.---

Re: Paragon
      EET dodavatele řešit z hlediska Vašeho účetnictví, nemusíte, a vše, co Vám řekli ohledně EET, Vás nezajímá. Jen je potřeba majitele (a všechny, kdo ve firmě nakupují) informovat, že jakmile je nákup nad 10tis. vč. DPH, musí nakupující rovnou při nákupu požádat dodavatele o vystavení daňového dokladu s údaji Vaší firmy jako odběratele. Jinak nelze uplatnit DPH.
      Pokud máte jen zjednodušený daňový doklad, tak zaúčtujete celé do nákladů a DPH neuplatníte.
      Vše ostatní je riziko a bude to pak na Vás. Podle toho, co píšete, tak prostě řádný daňový doklad nemáte, i když oni na své straně si někam doplnili DIČ (mimochodem, připadá mi, že ten majitel firmy si plete EET a KH :-).
      Já na Vašem místě bych počkala, až se vrátí jejich účetní (do DPH můžete dát až další měsíc) a domluvila se s ní - a jestli to dali do KH do samostatného řádku, tak by Vám možná mohli dodatečně řádný doklad k tomu udělat.