Hlavní navigace

Smrt FO

  • (neregistrovaný) 193.86.96.---

    3. 9. 2018 7:28

    Dobré ráno,

    moc Vás prosím o pomoc a postřehy. Pokud zemře FO podnikající, tak se musí udělat přiznání k DPFO, ale vůbec netuším jak:

    1. částečné vyúčtování? Odpočet bude celý? 24840? Nebo jen poměr?
    2. odkud vezmu faktury vydané, když rodina nemá ani zdání?
    3. dodaňuji všechny faktury vydané? Myslím tím, že fa vydané nejsou v přiznání k DPFO zdaněné až v době platby - tzn., že do přiznání určitě uhrazené nebudou - to propadne nebo to mám navést jako uhrazené? Nebo co s tím?
    4. komu vystavím fakturu za dodělání přiznání k DPFO? To mi zaplatí rovnou např. partner nebo to dát na zemřelého, aby to šlo k dědickému řízení?
    5. vím, že se musí dělat přiznání 2x (pokud není ještě navíc konec roku), ale proč? Vůbec to nechápu... Prosím a to druhé přiznání bude zase částečně nebo už za rok celý a kde uvádím důvody k přiznání?
    6. co když mi něco uteče - např. faktura vydaná o které netuším?
    7. nenapadá Vás prosím ještě něco dalšího, co je důležité vědět?

    Pokud si někdo dá práci na odpovědi, tak předem moc děkuji!!!! Jsem vděčná za tento portál!!!

    Přeji krásný den.

    • 3. 9. 2018 10:36

      zacatecnik000 (neregistrovaný) 193.86.96.---

      Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      >Dobré ráno,
      >
      >moc Vás prosím o pomoc a postřehy. Pokud zemře FO
      >podnikající, tak se musí udělat přiznání k DPFO, ale vůbec
      >netuším jak:
      >
      >1. částečné vyúčtování? Odpočet bude celý? 24840? Nebo
      >jen poměr?
      >2. odkud vezmu faktury vydané, když rodina nemá ani
      >zdání?
      >3. dodaňuji všechny faktury vydané? Myslím tím, že fa
      >vydané nejsou v přiznání k DPFO zdaněné až v době
      >platby - tzn., že do přiznání určitě uhrazené nebudou - to
      >propadne nebo to mám navést jako uhrazené? Nebo co s
      >tím?
      >4. komu vystavím fakturu za dodělání přiznání k DPFO?
      >To mi zaplatí rovnou např. partner nebo to dát na
      >zemřelého, aby to šlo k dědickému řízení?
      >5. vím, že se musí dělat přiznání 2x (pokud není ještě
      >navíc konec roku), ale proč? Vůbec to nechápu...
      >Prosím a to druhé přiznání bude zase částečně nebo už za
      >rok celý a kde uvádím důvody k přiznání?
      >6. co když mi něco uteče - např. faktura vydaná o
      >které netuším?
      >7. nenapadá Vás prosím ještě něco dalšího, co je
      >důležité vědět?
      >
      >Pokud si někdo dá práci na odpovědi, tak předem moc
      >děkuji!!!! Jsem vděčná za tento portál!!!
      >
      >Přeji krásný den.

    • 3. 9. 2018 10:39

      DM (neregistrovaný) 81.91.218.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      Už se to tu x krát řešilo, dejte si tu námahu a hledejte v odpovědích ...

    • 3. 9. 2018 11:11

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      >>>Dobré ráno,
      >>>
      >>>moc Vás prosím o pomoc a postřehy. Pokud zemře FO
      >>>podnikající, tak se musí udělat přiznání k DPFO, ale
      >>>vůbec
      >>>netuším jak:
      >>>
      >>>1. částečné vyúčtování? Odpočet bude celý? 24840?
      >>>Nebo
      >>>jen poměr?
      ZDP § 38ga
      >>>2. odkud vezmu faktury vydané, když rodina nemá ani
      >>>zdání?
      Nikde je nevezmete pokud Vám je klient nepředá. Takže nemůžete zpracovat objednávku. Vrátíte klientovi zálohu a doklady.
      >>>3. dodaňuji všechny faktury vydané? Myslím tím, že fa
      >>>vydané nejsou v přiznání k DPFO zdaněné až v době
      >>>platby - tzn., že do přiznání určitě uhrazené nebudou
      >>>- to
      >>>propadne nebo to mám navést jako uhrazené? Nebo co s
      >>>tím?
      ZDP § 23 odst. 8)
      >>>4. komu vystavím fakturu za dodělání přiznání k DPFO?
      >>>To mi zaplatí rovnou např. partner nebo to dát na
      >>>zemřelého, aby to šlo k dědickému řízení?
      Zaplacení můžete požadovat po osobě, která si u Vás zpracování DAP objednala.
      >>>5. vím, že se musí dělat přiznání 2x (pokud není
      >>>ještě
      >>>navíc konec roku), ale proč? Vůbec to nechápu...
      Možná to bude i více DAP. Vysvětlení je v Daňovém řádu.
      >>>Prosím a to druhé přiznání bude zase částečně nebo už
      >>>za
      >>>rok celý a kde uvádím důvody k přiznání?
      Viz. Daňový řád.
      >>>6. co když mi něco uteče - např. faktura vydaná o
      >>>které netuším?
      Viz. odpověď u bodu 2
      >>>7. nenapadá Vás prosím ještě něco dalšího, co je
      >>>důležité vědět?

      Ano, napadá.
      Nejste daňový poradce, nemáte oprávnění zpracovávat Přiznání k dani z příjmu.
      Neznáte základní věci v této problematice - což je problém, protože ponesete za práci i odpovědnost a pokud klientovi vznikne škoda, tak ji může po Vás vymáhat. Viz. NOZ § 5 a § 2950.
      Dokonce i když si některé doklady od klienta nevyžádáte (protože vůbec nemáte tušení, že jsou zapotřebí) a bude následně kvůli tomu ve Vámi zpracováném DAP, či v Přehledu pro ZP, nebo v Přehledu pro ČSSZ problém, tak ponesete odpovědnost.

    • 3. 9. 2018 12:25

      zacatecnik000 (neregistrovaný) 193.86.96.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      Moc děkuji za Váš čas! Jen mne napadá - oprávnění zpracovávat přiznání k DPFO má pouze daňový poradce? To jsem se opravdu nikde nedočetla...
      Co se týká znalostí z tohoto úseku, tak mám docela postačující, ale poprvé mi klient zemřel a řeším to opravdu úplně poprvé, proto mě napadají dotazy, které možná pro Vás jsou směšné, ale nikdy jsem to ještě neřešila a proto jsem se zeptala docela neprofesionálně (to uznávám, nicméně jsem měla za to, že si zde radíme dobrovolně).
      No a docela mě mrzí přístup, že mám klientovi vrátit objednávku. Vysvětlím Vám to: pánovi jsem vedla daňovou evidenci a měla jsem kontrolu, která byla bez jediné chybičky. Nicméně mám zpracované vše pouze do 6. měsíce. Poté jsem pána neviděla a před týdnem zemřel. Jeho manželka do jeho fakturací neviděla a proto má problém sehnat bankovní výpisy i vydané faktury, přijaté faktury apod.. Nicméně je bezradná a já jí mám v této době říct, ať si najde daňového poradce (má toho docela dost na řešení i bez tohoto)? Nevím, přijde mi to zvláštní - chtěla bych jí pomoct (upozorňuji - zemřel jí člověk, kterého milovala - asi na juchání moc náladu nemá), jen jsem měla dotazy, kdy např. netuším, kdo by mohl mít přístup k bankovním výpisům apod. A co udělá ten daňový poradce? Ten bude mít přístup ke všemu?

      Prosím neberte to zle - já se opravdu jen snažím najít nejlepší způsob a také bych jí ráda pomohla jako člověku, kterému zemřel blízký člověk a určitě ji do háje nepošlu!

      Odpovědi jsem si již našla, samozřejmě ne úplně na vše, ale to dořeším ještě postupně - jen jsem chtěla, zda by zde nebyl někdo, kdo by mě maličko nakopl! Nicméně odpovědi jste napsala a proto Vám moc děkuji za Váš čas a jistě si to celé prostuduji!

    • 3. 9. 2018 12:27

      zacatecnik000 (neregistrovaný) 193.86.96.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      děkuji za vyčerpávající odpověď - ptám se právě proto, že jsem vše nedohledala - asi nejsem nejlepší na hledání, ale určitě to napravím. Děkuji

    • 3. 9. 2018 12:49

      .. (neregistrovaný) 178.17.10.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      Zadejte si zde do vyhledávače "§239b"
      Jsou tam i odkazy na článek daňového poradce k problematice úmrtí OSVČ. Dále doporučuji pečlivě přečíst příspěvky pana Pavla.

    • 3. 9. 2018 14:44

      zacatecnik000 (neregistrovaný) 37.48.34.---

      Re: Prosím! Opravdu nikdo toto neřešil?
      Moc děkuji za radu - večer kouknu!