Hlavní navigace

Výpověď pro nadbytečnost

  • (neregistrovaný) 37.188.128.---

    27. 8. 2018 12:51

    Dobrý den, potřebovala bych poradit prosím. Zavíráme jednu prodejnu, zaměstnankyním budeme dávat výpověď pro nadbytečnost. Obě nastoupily 15.10.2016, výpověď dostanou zítra.Za kolik měsíců mají nárok na odstupné ? Dva nebo tři ? Děkuji za radu

    • 27. 8. 2018 12:57

      III (neregistrovaný) 46.227.168.---

      Re: Výpověď pro nadbytečnost
      Díl 8
      Odstupné

      § 67
      (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně

      a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
      b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
      c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
      d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.

      Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.