Hlavní navigace

Pronájem družstevního bytu

• (neregistrovaný) 62.204.236.---

16. 8. 2018 12:44

Dobrý den,
    mám družstevní byt, v něm dlouhodobě nebydlím. Jsem zaměstnanec. Pokud pronajmu družstevní byt se souhlasem družstva za stejnou částku, kterou posílám měsíčně na družstvo (obsahuje všechny poplatky, nájemné, zálohy na vodu a teplo, příspěvek do fondu oprav) plus přičtu ještě zálohy na elektrřiku, které platím v SIPO..případné přeplatky na zálohách vrátím nájemci...takže z toho fakticky nebudu mít ani korunu....jen se zbavím povinnosti platit měsíční náklady na tento byt....
    Musím podávat daňové přiznání?? pokud ano, na jakou částku???
    Děkuji, pokud mi poradíte....

• 16. 8. 2018 13:05

.. (neregistrovaný) 178.17.10.---

Re: Pronájem družstevního bytu
      Pokud budete mít roční příjmy z nájmu vyšší než 6 000 Kč, budete
      mít povinnost zpracovat a podat Přiznání k dani z příjmu FO.
      .P.ř.í.j.m.y., ne příjmy po odečtu výdajů.

V Přiznání k dani z příjmu FO uvedete nejen příjmy z podnájmu (§ 9 ZDP), ale i příjmy ze zaměstnání (§ 6 ZDP), případně další příjmy ke zdanění (pokud budete nějaké mít)
      ......

Příjmem podle § 9 Zákona o daních z příjmů bude to, co od podnájemníka obdržíte jako nájem.

Od výše uvedeného příjmu si budete moci odečíst výdaje, které nebudete podnájemníkovi vyúčtovávat.

Vyúčtovávat byste měl ceny služeb spojených s užíváním služeb / např. zálohy na dodávku studené vody, zálohy na dodávku tepla, zálohy na ohřev teplé vody, zálohy na úklid společných prostor, zálohy na odvoz odpadu, zálohy na provoz výtahu, zálohy na elektřinu spotřebovanou ve společných prostorách, .. prostě zálohy, které vyúčtovává bytové družstvo Vám.

Doporučení - do podnájemní smlouvy uvést zvlášť částku, která bude placena jako nájem a zvlášť částku, kterou budete následně podnájemníkovi vyúčtovávat.
      ......

Pro lepší pochopení problematiky by Vám mohl pomoci
      Pokyn GFŘ D - 22 k § 9 (a následující body)
      http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-zakony/Pokyn_GFR_D-22.pdf
      ......