Hlavní navigace

Názor k dotazu neplacené volno a krácení dovol od ji - Re: nepla volno a krác dovol moc díkysta >>>>>>Pán...

  • 7. 8. 2018 12:23

    ji (neregistrovaný) 109.238.32.---

    Re: nepla volno a krác dovol moc díkysta
    >>>>>>Pán měl od ledna do konce června neplacené volno. Jak
    >>>>>>se spočítá nárok na dovlenou za letošní rok
    >>>>>>Děkuji moc
    >>>>>
    >>>>>Vše o nároku na dovolenou, pokud vás neoslovila
    >>>>>zdejší
    >>>>>bohatá historie, je v zákoníku práce § 211 až 223.
    >>>>>Pokud po prostudování nebudete něčemu rozumět,
    >>>>>konkrétně
    >>>>>se pak zeptejte.
    >>>>Potřebuji vědět na kolik dnů bude mít nárok na
    >>>>dovolenou za letošní rok, když měl půl roku neplacené
    >>>>volno a
    >>>>půl roku bude pracovat
    >>>
    >>>Co přesně vám není jasné na výše uváděných
    >>>paragrafech?
    >>>Když vám nastoupí zaměstnanec v průběhu roku, umíte
    >>>mu
    >>>vypočítat nárok na dovolenou? Nebo když matka
    >>>nastoupí
    >>>po RD, umíte spočítat nárok?
    >>>Ptám se proto, jestli vůbec něco o dovolené znáte,
    >>>jestli třeba nezačínáte.
    >
    >Ano začínám a mám tu případ
    >>>pán pracoval do 31.12.2017 od 1.1.1018 si vzal do
    >>30.6. neplacené volno a od 1.7. 2018 nastoupil do
    >>práce
    >>,tak nevím zda počítat nárok jako u nemoci krátit za
    >>každých 100 dnů nebo spočítat nárok od července do
    >>prosince, děkuji moc za radu
    >
    >Po odpracování 60 dnů, vznikne nárok na celoroční
    >výměru dovolené, kterou ale musíte pokrátit o neplacené
    >volno od 1.1.2018 - 30.6.2018 a o další případné dny
    >neodpracované do konce roku z důvodů nemoci, OČR a pod.
    >od 1.1.-306.2018 zameškal zatím 129 dnů. Kráceno bude
    >za prvních 100 dnů o 1/12 a za každých dalších 21 dnů
    >o další 1/12.
    >Ve vašem případě bude tedy zatím krácení o 2/12.
    >
    >Pokud byste chtěli postupovat podle § 217 zákoníku
    >práce:
    >odst.2) Zaměstnavatel může určit zaměstnanci čerpání
    >dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik
    >práva na dovolenou, jestliže je možné předpokládat, že
    >zaměstnanec tyto podmínky splní do konce kalendářního
    >roku, popřípadě do skončení pracovního poměru
    >
    >Musíte znát aktuální počet dnů dovolené i když zatím
    >není splněna podmínka 60 dnů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).