Hlavní navigace

Druhé dítě a mateřská

  • (neregistrovaný)

    25. 6. 2018 17:03

    Dobrý den,

    prosím moc o radu. Na konci srpna mi končí rodičovský příspěvek, v říjnu mám termín dalšího porodu. Příští týden jdu nahlásit zaměstnavateli, jak je to prosím s ČSSZ? Chtěla bych jenom prodloužit dobu, aby plátcem pojistného byl za mě stát na tu dobu mezi. A u zaměstnavatele budu zase čerpat mateřskou dovolenou? Nebo je rovnou rodičovská?

    Předem děkuji za odpovědi.
    Hezký zbytek dne.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 25. 6. 2018 17:46

      .. (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      Doplňující otázky
      Poslední rodičovský příspěvek bude ve stejné výši, jako rodičovský příspěvek za předchozí měsíc?
      Kdy budou (či byly) dítěte tři roky?
      Cca termín porodu - resp.nástup na mateřskou dovolenou?

    • 25. 6. 2018 17:51

      lea88 (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      Dítěti budou 2 roky 21.8.2018, termín porodu cca 25.10.2018 a tu výši posledního příspěvku zjistím kde prosím?

    • 25. 6. 2018 18:08

      .. (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      Rodičovskou dovolenou máte u zaměstnavatele nahlášenou na jak dlouhou dobu, do kdy?
      Vzhledem k věku dítěte, nebude zapotřebí poslední měsíc čerpání rodičovského příspěvku řešit (vysvětlení - pokud je poslední RP nižší jak předposlední RP, tak se příspěvky slučují a posílají se najednou, pak byste poslední RP obdržela ne v srpnu, ale v červenci).

    • 25. 6. 2018 19:07

      lea88 (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      U zaměstnavatele mám nahlášeno do dvou let věku dítěte. Jak tedy prodloužit u ČSSZ a budu čerpat druhou mateřskou?

    • 25. 6. 2018 19:19

      Líba (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      Do 3 let věku dítěte můžete čerpat rodičovskou dovolenou. Zaměstnavatel má povinnost vaší žádosti vyhovět.

      Pokud jste měla nárok na PPM u prvního dítěte a máte stále stejného zaměstnavatele, tak máte nárok i u druhého dítěte. Porovná se denní vyměřovací základ pro druhou PPM s tím pro první, a protože se dítě narodí do 4 let věku prvního dítěte, použije se DVZ pro vás výhodnější.

      Na OSSZ pošlete žádost o PPM prostřednictvím svého zaměstnavatele jako u prvního dítěte. Vystaví ji váš lékař. Zaměstnavatel vyplní přílohu.

    • 25. 6. 2018 19:21

      .. (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      >>>>>Dobrý den,
      >>>>>
      >>>>>prosím moc o radu. Na konci srpna mi končí rodičovský
      >>>>>příspěvek, v říjnu mám termín dalšího porodu. Příští
      >>>>>týden jdu nahlásit zaměstnavateli, jak je to prosím s
      >>>>>ČSSZ? Chtěla bych jenom prodloužit dobu, aby plátcem
      >>>>>pojistného byl za mě stát na tu dobu mezi. A u
      >>>>>zaměstnavatele budu zase čerpat mateřskou dovolenou?
      >>>>>Nebo je
      >>>>>rovnou rodičovská?
      >>>>>
      >>>>>Předem děkuji za odpovědi.
      >>>>>Hezký zbytek dne.
      >>>>
      >>>>Doplňující otázky
      >>>>Poslední rodičovský příspěvek bude ve stejné výši,
      >>>>jako rodičovský příspěvek za předchozí měsíc?
      >>>>Kdy budou (či byly) dítěte tři roky?
      >>>>Cca termín porodu - resp.nástup na mateřskou
      >>>>dovolenou?
      >>>>
      >>>Dítěti budou 2 roky 21.8.2018, termín porodu cca
      >>>25.10.2018 a tu výši posledního příspěvku zjistím kde
      >>>prosím?
      >>
      >>Rodičovskou dovolenou máte u zaměstnavatele
      >>nahlášenou
      >>na jak dlouhou dobu, do kdy?

      >U zaměstnavatele mám nahlášeno do dvou let věku
      >dítěte. Jak tedy prodloužit u ČSSZ a budu čerpat druhou
      >mateřskou?

      Zcela stačí nahlásit zaměstnavateli, že budete čerpat současnou rodičovskou dovolenou déle. Nejlépe písemně. Domluvte si se zaměstnavatelem, jak to bude chtít od Vás napsat do písemné žádosti - zda bude chtít uvést přesné datum, nebo zda uvést že budete čerpat rodičovskou dovolenou na první dítě než nastoupíte mateřskou dovolenou na druhé dítě. Nebo zcela prostě že budete čerpat rodičovskou dovolenou na první dítě do jeho 3 let věku.
      A pak přinesete doklady k další mateřské dovolení, resp. Žádost o pobírání peněžité podpory v mateřství.

      ČSSZ s prodloužením RD nemá co do činění. Sociální pojištění za Vás nyní nikdo neplatí, ani platit nemusí.
      Hlavně potřebujete, aby za Vás platil zdravotní pojištění stát - a to bude z důvodu, že čerpáte u svého zaměstnavatele rodičovskou dovolenou. O hlášení na ZP se ve Vašem případě stará zaměstnavatel.

    • 25. 6. 2018 21:02

      .. (neregistrovaný)

      Re: Druhé dítě a mateřská
      Ještě doplnění k sociálnímu, resp. důchodovému pojištění. Po dobu, kdy pečujete osobně o dítě ve věku do čtyř let, jste účastna na důchodovém pojištění z titulu náhradní doby pojištění. Takže i když se neodvádí žádné pojistné, tak se přesto tato doba započítává do potřebných let pojištění pro důchod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).