Hlavní navigace

Pro účetní - spěchá

  • (neregistrovaný)

    7. 9. 2005 12:48

    Dobrý den,
    prosím Vás všechny o pomoc. šéf si vyřídil u banky ve které má i běžný účet kreditní úvěrovou kartu. Běžně s ní vybírá peníze a vždy ke 4. dni v měsíci mu přijde výpis ke kred. kartě na které je výše splátky v částce s úroky a bez nich. Pokud zaplatí částku, kterou si vybral do 20. dne v měsíci neplatí ty úroky a pokud nestihne musí zaplatit i s úroky. Nevím jak účtovat tyto výběry hotovosti s karty a následné splátky. Někdo mi radil, že účtuje jenom ty splátky, ale mě se to nezdá přece musí být během měsíce ty peníze někde vedeny a taky by mi vznikaly rozdíly v pokladne když za ně nakoupí materiál tak přece dojde k výdeji pěněz které vlastně nemám v pokladně. Porasdí mi někdo podrobně jak se to účtuje?
    Děkuji pěkně a přeji pěkný den všem

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2005 14:05

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Vedla bych to jako provozní zálohu vůči jeho osobě,dle bank.výpisů 31x/221 výdej,příjem=vklad na účet zálohu snižuje.Nápodobně nákup materiálu bych účtovala proti této záloze.

    • 8. 9. 2005 7:07

      Sandra (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Omlouvám se, že se vracím do diskuse až teď, ale dříve jsem nemohla. S tou zálohou vůči jeho osobě to si nejsem jistá jelikož ta úvěr. karta je firemní jsme s.r.o.

    • 8. 9. 2005 8:16

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Když vybere peníze, je to vždy na nákup pro firmu? Pak bych to řešila přes 261.
      Výběr peněz 261/221, předá vám doklad zaúčtujete do pokladny "příjem hotovosti" 211/261 a doklad xxx/211.
      A nebo udělejte anylytiku na zálohy pro společníka a učtujte jak Vám radila předchozí.

    • 8. 9. 2005 8:30

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Ano, karta je firemní, to je OK pro obhajitelnost příp.úroků při čerpání.Mně se zdála výhodnější ta záloha proti společníkovi=provozní záloha,aspoň bych měla přehled,kolik vybral,kolik uložil na účet(bankovní výpisy),co bylo z výběru použito na nákup(paragony..), a pod.Při účtování "peněz na cestě" 261 musím mít protistranu..příjem do pokladny,který ve skutečnosti nemám (společník s fin.prostředky manipuluje sám,při čerpání kartou nemá výběrní lístek..),a na tento účet jdou i jiné transakce.Ale pravdu díte,lze to anal.ošetřit.A co se týká té platební karty,převzetí pro provozní použití může podepsat za souhlasu ost.společníků,a pak jedu na zmíněnou zálohu.

    • 8. 9. 2005 9:06

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      já to účtuji na 261 - pokud mi dodá daňové doklady přijmu do pokladny a vydám dle dokladu, pokud mi nedodá doklady tak opětovně přijmu do pokladny a dám např.výdej osobní sptořeba...(na konci měsíce)- majitel platí kartou, výběry z bankomatu a toto byl jediný způsob jak ho donutit odevzdávat doklady k těmto výběrům podle zůstatku na konci měsíce 261 mu předložím soupis nedoložených výběrů a když nedá doklad osobní spotřeba podnikatele (FO) nebo nedaňové výdaje

    • 8. 9. 2005 9:07

      Sandra (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Nezlobte se jsem asi natvrdlá, ale byla by to ode mne velká troufalost kdybych Vás požádala o uvedení kokrétního případu třeba při výběru hotovosti z této karty ve výši 10 000,- Kč,včetně účtování výběru, příjmu do pokladny atd.
      Díky Sandra

    • 8. 9. 2005 9:34

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      ten můj majitel jak vyjede do světa, tak vše platí kartou

      na bank.výpisu najdu OBI - platba kartou 1285,50

      dám 261/221

      a hned se z něj snažím vytlačit doklad o nákupu

      když mi ho dá-pokladna tak 211/261
      výdaj.doklad 5../211
      343./211
      když mi ani na konci měsíce není schopen dát doklad tak aby zůstatek na účtu 261 byl nulový (kromě převodů z účtu do pokladny na konci měsíce) tak udělám opětovně příjem do pokladny 211/261
      výdej.doklad - například 5..(nedaňový výdej)/211

      pokud budete účtovat pouze o splátkách, tak vám zmiznou opravdu ty nákupy - přip.DPH z těchto dokladů....teď ještě se mrknu tak zaúčtovat tu splátku..

    • 8. 9. 2005 9:54

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Účtování vyloženě proti společníkovi,provozní záloha
      -Výběr 10,000,-...bank.výpis (soupis čerpání
      úvěr.kartou):355/221
      -Vklad na účet xxx,-...bank.výpis : 221/355
      -Vklad hotovosti do pokladny xxx,-...211/355
      -Vyúčtování nákupu materiálu,služeb...daň.doklady : 501,518/355
      Toto účtování bych volila v případě, že by docházelo k "nesrovnání " vybraných fin.prostředků z účtu do konce měsíce
      Účtování "peněz na cestě" 261 bych volila v tom případě, kdy je vybraná záloha do konce měsíce vyúčtována beze zbytku.
      -Výběr z účtu...261/221
      -Vklad hotovosti do pokladny...211/261 (část hotovosti..=skutečná fyz.hodnota)
      -Vklad nevyčerp.prostředků na účet...221/261
      -Vyúčtování nákupu...501,518/211
      Ale jak říkám, vše se dá ošetřit i anal.Já osobně bych volila ten účet společníka,kolikrát jsou to "rozlítanci", trklo by mně při závěrce,jestli má cos nevyúčtovaného..už jenom kvůli tomu, že si bude vlastní vyúčtování sám hlídat.A jak říkám, 261 používám v případech,kdy něco někam vyhodím do vzduchu a na druhé straně to zachytím (stejná hodnota..).Vydržte, třeba má někdo jiný názor

    • 8. 9. 2005 12:25

      Sandra (neregistrovaný)

      Re: Pro účetní - spěchá
      Vaše Sandra

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).