Hlavní navigace

účtování výroby(přímé a nepřímé náklady)

• (neregistrovaný) 94.138.114.---

25. 2. 2014 14:14

Dobrý den, naše s.r.o. bude s největší pravděpodobností nově vyrábět v malém množství kuchyňské linky. Dříve jsme pouze pořizovali zboží a dále prodávali, takže s výrobou žádné zkušenosti nemáme. Pročítala jsem si tady i jinde různé příspěvky, které se týkají vlastní výroby a chtěla jsem se zeptat na účtování přímých (hlavně mezd a pojištění) a nepřímých (režijních) nákladů. U prodeje zboží byly ve skladové ceně vždy zahrnuty resp. rozpočítány i doprovodné náklady (hlavně doprava a clo, takže na nákladové účty se neúčtovaly). U výroby mi přijde, že mzdy, pojištění a ostatní režijní náklady se účtují klasicky na účty 5. skupiny, znamená to tedy, že se tyto náklady do ceny nedostanou? Nebo jakou formou je tedy do ceny výrobku vůbec dostat? Je to všechno hlavně o kalkulacích? Na každou linku bude stanovena kalkulace, ve které bude materiál, mzdy a pojištění zaměstnanců, kteří se přímo podílí na výrobě dané linky. Co se týče nepřímých nákladů, tak tam jsem četla, že by se měl udělat nějaký celkový propočet nákladů, který by se pak dal určitým poměrem rozpočítat do ceny výrobku. O účtování na konci roku jsem zatím s ohledem na začátek výroby ještě nepřemýšlela, tam to bude zase o něco složitější. Budu vděčná za rady. Vypadá to, že by se mělo začít za měsíc a čas letí, tak to potřebuji nastudovat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).