Hlavní navigace

ošetřování člena rodiny bez příspěvku

  • (neregistrovaný) 62.168.2.---

    18. 2. 2014 14:27

    Obvodní lékařka mi vystavila ošetřování člena rodiny na mého otce,
    který byl po operaci, i když s ním nežiji v jedné domácnosti. Ošetřovné obdržela OSSZ, odkud mě informovali, že nemám nárok
    na žádný příspěvek. Mám to tedy chápat tak, že celých 8 pracovních dnů, kdy jsem ošetřovala otce mám omluvených =ale bez peněz ? V podstatě to je jako neplacené volno, tak se chci poradit, jestli za toto období musím doplácet nějaké zdravotní případné sociální pojištění. Nebo jaké z toho pro mě vyplývají další povinnosti. Děkuji předem za radu.

    • 18. 2. 2014 18:18

      inzinyrka (neregistrovaný) 46.33.112.---

      Re: ošetřování člena rodiny bez příspěvk
      Minimální měsíční základ pojistného na zdravotní pojištění se u zaměstnance snižuje na poměrnou část odpovídající počtu kalendářních dnů, pokud bylo zaměstnanci poskytnuto pracovní volno pro důležité osobní překážky v práci. Mezi tyto překážky patří, podle § 127 Zákoníku práce, také nepřítomnost zaměstnance v práci po dobu ošetřování nemocného člena rodiny Minimální vyměřovací základ se Vám z důvodu, i neplacené, OČR úměrné krátí. Bližší informace najdete v §3 zákonu o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Sociální pojištění vůbec neřešíte. pouze v případě, že by neplacené volno trvalo od 1. do posledního dne v měsíci, nebyl by tento měsíc důchodově pojištěn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).