Hlavní navigace

Rodičovský příspěvek - kdy začít?

  • (neregistrovaný) 88.101.146.---

    17. 2. 2014 9:57

    Dobrý den,

    kamarádka končí mateřskou dovolenou, potom bude čerpat u zaměstnavatele řádnou dovolenou do 20. 4. 2014, poté rodičovskou dovolenou.
    Chtěla by čerpat rodičovský příspěvek až od 1. 5. 2014, je to možné, nebo musí začít čerpat hned po mateřské dovolené?
    Na úřadě práce jí nebyli schopni odpovědět.

    Podotýkám, že rozdíl mezi rodičovskou dovolenou u zaměstnavatele a rodičovským příspěvkem coby dávkou sociální podpory je jí znám, a že splńuje všechny podmínky pro jeho čerpání.

    Můžete mi někdo říci, zda je něčím limitováno datum zahájení čerpání rodičovského příspěvku?

    Předem děkuji.

    • 17. 2. 2014 15:03

      kojuma (neregistrovaný) 77.237.146.---

      Re: Rodičovský příspěvek - kdy začít?
      § 30 Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho výše
      (1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž nejmladší dítě v rodině celková částka 220 000 Kč, není-li dále stanoveno jinak.

      Z tohoto bych usuzovala, že zákon řeší pouze do kdy je nárok na RP. Nevím sice z jakého důvodu si kamarádka nechce zažádat o RP hned po mateřské dovolené ale podle mě si může zažádat od kdy chce.

    • 18. 2. 2014 9:58

      m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

      Děkuji.
      >>
      >>Můžete mi někdo říci, zda je něčím limitováno datum
      >>zahájení čerpání rodičovského příspěvku?
      >>
      >>Předem děkuji.
      >
      >§ 30 Podmínky nároku na rodičovský příspěvek a jeho
      >výše
      >(1) Rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně
      >celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v
      >rodině, má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let
      >věku tohoto dítěte, a to nejdéle do doby, kdy byla na
      >rodičovském příspěvku vyplacena z důvodu péče o totéž
      >nejmladší dítě v rodině celková částka 220 000 Kč,
      >není-li dále stanoveno jinak.
      >
      >Z tohoto bych usuzovala, že zákon řeší pouze do kdy je
      >nárok na RP. Nevím sice z jakého důvodu si kamarádka
      >nechce zažádat o RP hned po mateřské dovolené ale podle
      >mě si může zažádat od kdy chce.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).