Hlavní navigace

danění důchodů

  • (neregistrovaný) 77.48.26.---

    13. 2. 2014 12:03

    Dobrý den,
    prosím o radu. Právě jsem si přečetla informaci o zdanění důchodů u pracujících důchodců:
    U poživatele důchodu, jenž pobírá důchod v jakékoliv výši, dochází s účinností od 1. 1. 2011 ke zdanění důchodu v případě, kdy součet příjmů podle § 6 (příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky) a dílčích základů daně podle § 7 (příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti) a § 9 (příjmy z pronájmu) zákona o dani z příjmů u důchodce přesáhne ve zdaňovacím období částku 840.000 Kč. Pokud je tedy váš výdělek kalendářním roce vyšší než 840.000 Kč budete muset zdanit také důchod, ačkoliv jeho výše nedosahuje hranice 25.500 Kč měsíčně (306.000 Kč ročně).

    Má otázka se týká příjmů podle par.6 - jedná se o Hrubou mzdu, či čistý příjem?

    Děkuji za rady zkušenějších.

    • 13. 2. 2014 13:49

      m. (neregistrovaný) 88.101.146.---

      Re: danění důchodů
      >Dobrý den,
      >prosím o radu. Právě jsem si přečetla informaci o
      >zdanění důchodů u pracujících důchodců:
      >U poživatele důchodu, jenž pobírá důchod v jakékoliv
      >výši, dochází s účinností od 1. 1. 2011 ke zdanění
      >důchodu v případě, kdy součet příjmů podle § 6 (příjmy ze
      >závislé činnosti a funkční požitky) a dílčích základů
      >daně podle § 7 (příjmy z podnikání a z jiné samostatné
      >výdělečné činnosti) a § 9 (příjmy z pronájmu) zákona o
      >dani z příjmů u důchodce přesáhne ve zdaňovacím období
      >částku 840.000 Kč. Pokud je tedy váš výdělek
      >kalendářním roce vyšší než 840.000 Kč budete muset zdanit také
      >důchod, ačkoliv jeho výše nedosahuje hranice 25.500 Kč
      >měsíčně (306.000 Kč ročně).
      >
      >Má otázka se týká příjmů podle par.6 - jedná se o
      >Hrubou mzdu, či čistý příjem?
      >
      >Samozřejmě hrubou.

    • 13. 2. 2014 14:54

      Pavel Jirsa (neregistrovaný) 83.208.106.---

      Re: danění důchodů
      Jano,

      u příjmu se nejedná o čistý příjem ani o superhrubý příjem, ale o hrubý příjem.

      Daleko důležitější je, že podle čl. II/8 ZOS 344/2013 Sb. se toto ustanovení v letech 2013-2015 nepoužije.

      Hezký den!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).