Hlavní navigace

Jak zaúčtovat při přerušení živnosti?

  • (neregistrovaný)

    12. 2. 2014 12:20

    Jsem OSVČ neplátce DPH, vedu DE.
    Od 1.12.2013 pozastavena živnost - ÚP.
    1. Mohu si zaúčtovat zdrav. a soc. za listopad, které ale odešlo z účtu 5.12.2013 ? Vím že je to neodečitatelný náklad, ale myslel jsem jen pro pořádek v DE. Podle mě asi ano.
    2. Připsaný úrok v bance z 11.12. 0,11kč mohu také zaúčtovat? Podle mě asi ne.
    3. Dne 2.12.2013 (pondělí) jsem platil v hotovosti materiál (cca 50.000kč) s usk.zd.plněním 28.11.2013. Doklad byl vystaven právě toho 2.12., paní to dříve nestihla nachystat.
    Jako neplátce bych měl účtovat data kdy platím nebo kdy peníze dostanu, takže tady asi smůla?
    Děkuji za pomoc laikovi.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 12. 2. 2014 17:23

      satur (neregistrovaný)

      Re: Jak zaúčtovat při přerušení živnosti
      Dobrý den, bod 1 a 2 jsou z pohledu daní nepodstatné. Zaúčtujte nebo nezaúčtujte obé.
      Bod 3 je daleko zásadnější k řešení. Jde Vám o to zaúčtovat jako výdaj, zaúčtovala bych bez ohledu na datum. Ptám se, na co potřebujete pořídit materiál, když za tři dny přerušujete činnost? Ale... je pravděpodobné, že se z něj něco vyrobilo a prodalo, chybí tedy příjem. Je možné že Vám tzv. zůstal na skladě. V tom případě je třeba jej zanést do DP 2013. Při přerušení činnosti je potřeba vzít v úvahu §23 odst 8. Prostudujte si konec tohoto odstavce, pokud se Vás to bude týkat je potřeba v odst. 8 nastudovat více.

    • 12. 2. 2014 17:43

      Petrpetr (neregistrovaný)

      Re: Jak zaúčtovat při přerušení živnosti
      Ten odstavec se mě asi netýká.Jedná se zřejmě o závazky a pohledávky, které nemám.Vše dokončeno a zaplaceno v daných letech.
      Jak jsem psal, paní ve stavebninách nestihla dříve nachystat fa k zaplacení. Materiál byl dodán dle dodacího listu na stavbu 6.11.(usk.zd.pl.28.11.2013), zpracován na fasádě a zákazníkovi byla také vystavena faktura k 29.11.2013 a zaplacena hotově týž den.
      Problém je pouze pro mě jako neplátce dph, že jsem to zaplatil kvůli paní až toho 2.12., kdy jsem měl již přerušenou živnost a byl veden na ÚP.
      Ještě jsem toho 2.12.dostal peníze za vrácené 3 palety, ale to už vůbec neřeším...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).