Hlavní navigace

Stroj na úvěr

  • (neregistrovaný)

    7. 2. 2014 12:03

    Dobrý den, prosím o ujištění. FO , OSVČ, pořídila stroj na úvěr. Kdysi v diskusi jsem chytla informaci, že u DHM pořízeného na úvěr a určeného jen pro podnikání se krátí odpisy. Pročítám zákon o dani a ne a ne najít příslušný §. Asi se někdo upsal. Neumím si zdůvodnit, proč by se odpis krátil. Děkuji za názor.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2014 13:44

      alli (neregistrovaný)

      Re: stroj na úvěr
      odpisy se krátí jen v případě, že HM používáte částečně i pro soukromou potřebu
      mohlo jít třeba o informaci, že ve smlouvě je výhrada vlastnictví, a dokud nezaplatíte celou kupní cenu, nesmíte daňově odepisovat

    • 7. 2. 2014 14:40

      pavl. (neregistrovaný)

      Re: stroj na úvěr
      Jste hodná, že jste mě ujistila, že krácení se vztahuje jen v případě i soukromého používání, tj,. o 20 %. Co se týče smluv, je to oříšek. Nejvíc mě rozhodí, když pronajímá IKB Leasing, a jedná se o úvěrovou smlouvu, tj. vyčísluje umořování (doufám, že chápu dobře jako jistina) + úroky. A pro vylepšení ještě vyřídí dotaci k úrokům. Doufám, že jsem si s tím dobře poradila. Poř. cenu stroje jsem uvedla od dodavatele, IKB beru jako splácení úvěru, úrok pak do výdajů. Dotaci úroků pak do zdanitelných příjmů. Vedu totiž DE.
      Budu Vám vděčná za odsouhlasení.

    • 7. 2. 2014 17:52

      alli (neregistrovaný)

      Re: stroj na úvěr
      bez znalosti smluv vám těžko poradím - zda jde o leasing nebo úvěr a s dotací úroků jsem se ještě nesetkala

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).