Hlavní navigace

Sleva na invaliditu-souběh důchodů

  • (neregistrovaný) 109.231.189.---

    10. 1. 2013 19:30

    Řeším problém s uplatněním slevy na dani na invaliditu při souběhu invalidního a starobního důchodu dle §35ba, odst.1c. Jedná se o důchodce, který pobíral ČID, který mu v 65 letech zanikl a začal pobírat starobní důchod, invalidita mu zůstala. V r. 2013 bude zaměstnaný, bude mít nárok na slevu na dani z titulu souběhu inv. a starobního důchodu ? K zániku inv. důchodu a vzniku starobního došlo v r. 2010. Platí mu souběh důchodů i v r. 2013 ? Tento dotaz je již v diskusi řešen, ale ptám se z důvodu, že jsem si vyčetla na internetu názor, kde je uvedeno, že dle novely zákona 155/95 o důchodovém pojištění nemůže osoba starší 65 let využívat slevu na dani ze mzdy pro invaliditu, jelikož se mu automaticky mění jeho inv. důchod na starobní. V souvislosti s tím mu jeho nárok na inv. důchod zaniká. Proto není podstatná invalidita, která zůstává, neboť sleva je vázána výhradně na výplatu inv. důchodu Proto má osoba naposledy nárok na uvedenou slevu na dani za období ve kterém dosáhl 65 let - rok souběhu nároků. Jedná se o odlišný názor, než který jsem si vyhledala v diskusi, kde se uvádí, že dle potvrzení FÚ o souběhu důchodů neomezeně tuto slevu můžu uplatňovat dál. Může mi někdo s tímto poradit ? Není mi jasný hlavně pojem "souběh důchodů", jak dlouho tento souběhu trvá ?

    • 11. 1. 2013 6:40

      jasná. (neregistrovaný) 81.30.251.---

      Re: Sleva na invaliditu-souběh důchodů
      Možná jste v historii četla i můj dotaz, který jsem tu loni dávala. Jelikož jsem nedostala přesnou odpověď, řešila jsem tuto situaci přes finanční úřad, které mi vydalo písemné potvrzení, že sleva na invaliditu při souběhu se starobním důchodem nezaniká. Zaměstnanec musí od OSSZ získat posudek, že je i nadále invalidní. Na základě tohoto dokumentu mu vystaví FÚ ,,Potvrzení o splnění podmínek pro uznání slevy na dani...", kterou vám předá a na jejiž základě můžete slevu na invaliditu poskytnout podle § 35ba odst. 1 písm.c a d ZDP.
      Na potvrzení od FÚ je uvedena doba, na kterou potvrzení platí, převážně bývá psáno do změny, takže na dobu neurčitou dokud nenastane změna.
      Teď záleží na tom, zda zaměstnanec dosahuje takového příjmu, aby se sleva dala uplatnit, když už bude mít tolik běhání po úřadech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).