Hlavní navigace

nekrácená podpora - prosím poraďte

  • (neregistrovaný) 92.240.176.---

    9. 1. 2013 23:29

    Jeden náš zaměstnanec v předdůchodovém věku nás požádal o následující: v prosinci mu zemřela manželka, je na tom psychicky velmi špatně, navíc teď přes 2 měsíce marodil (i předtím měl poměrně dlouhé prac. neschopnosti - v průběhu posledních 6 let).

    Chtěl by ukončit pracovní poměr tak, aby měl nárok na nekrácenou podporu v nezaměstnanosti, poté chce odejít do penze.

    Nechceme mu - kvůli odstupnému - dávat výpověď z organizačních důvodů. Pokud sepíšeme dohodu nebo on dá sám výpověď, tak se mu podpora automaticky zkrátí? Lze se tomu nějak vyhnout - při dohodě či výpovědi ze strany zaměstnance?
    Děkuji předem za Vaše rady.

    • 10. 1. 2013 0:15

      Lenka28 (neregistrovaný) 83.208.3.---

      Re: nekrácená podpora - prosím poraďte
      Zákon o zaměstnanosti dále stanoví, že v případě, že uchazeč ukončí své zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem bez vážného důvodu, bude procentní sazba jeho podpory v nezaměstnanosti pouze 45 % průměrného čistého měsíčního výdělku.
      Co je považováno za vážné důvody stanoví § 5 zákona o zaměstnanosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).