Hlavní navigace

Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH aj.

  • (neregistrovaný) 78.156.142.---

    9. 12. 2012 19:56

    Ve čtvrtek 6.12. jste mi pomáhaly řešit tento problém:
    http://business.center.cz/business/diskuze/zprava.aspx?id=1005867
    nechci sem přepisovat celou diskuzi, přidávám jen to, co jsem zjistila ve čtvrtek odpoledne:

    Takže: telefonovala jsem přímo s paní, která pracuje na ÚP na těchto sociálních dávkách. Řekla jsem jí, že se jedná o Potvrzení čtvrtletního příjmu na Příspěvek na bydlení.
    Paní mi řekla, že se jedná o příjmy zúčtované (asi by se daly nazvat i zaúčtované) a to jsou ty příjmy, které si zaměstnanec vydělal za to konkrétní čtvrtletí. Nebere se ohled na to, kdy byly peníze vyplaceny. To slovo zúčtované (zaúčtované) prý snad znamená, že v tom období byly zaúčtovány a bylo z nich odvedeno sociální a zdravotní pojištění.
    Já jsem se tedy ještě šťouravě zeptala, jak to posoudit, když zaměstnavatel neodvádí za zaměstnance v termínu ani zdravotní ani sociální (vždycky si to pak zdravotka a sociálka řešej exekucí). Na to paní odpověděla, že přímo neví, jak toto by posuzoval Iinspektorát, že tak hluboko ona nevidí, ale prostě do čtvrtletního potvrzení psát peníze jak byly vydělaný, bez ohledu na datum vyplacení.

    • 9. 12. 2012 19:58

      WW (neregistrovaný) 78.156.142.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      Také jsem se ptala na to, že někdy se potvrzují peníze přímo v tom měsíci vyplacené, ale to mi paní řekla, že to je jiný případ, že to se týká dávek hmotné nouze, tam že se vyplňuje příjem vyplacený, např. příjem za září se vyplní to, co zaměstnanec vydělal v období 1.8.-31.8. a dostal do zaplacené v září.
      Samozřejmě písemně to nemám (což by bylo lepší), jen ústně, takže odvolat bych se na to později nikdy nemohla, ale paní jsem do telefonu popsala celou situaci (jak firma doplácí mzdy po dvoutisícovkách a tak) takže mi určitě rozumněla o čem mluvím a na co se vlastně ptám.
      Ještě jednou jsem si prošla zákon č. 117/1995 - Zákon o státní sociální podpoře, konkrétně:
      §5 (4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené
      a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány,
      na tohle už by se snad šlo odvolat, co myslíte?

    • 9. 12. 2012 19:58

      WW (neregistrovaný) 78.156.142.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      Paní RenatkaH uváděla zákon č. 110/2006 - Zákon o životním a existenčním minimu, tam se opravdu hovoří o vyplacených penězích, ale domnívám se, že se to týká dávek hmotné nouze, tam se potvrzují skutečně vyplacené peníze a určitě se tam píší i alimenty apod. Paní RenatkoH, nespletla jste si dávky státní sociální podpory s dávkami pomoci v hmotné nouzi? Domnívám se, že posuzování příjmů je u těchto dávek rozdílné.
      Budu ráda, když se k tématu vyjádří i další. Děkuji.

    • 9. 12. 2012 22:56

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      Děkuji za to, že jste se s námi podělila o informaci. Možná jsem si to opravdu spletla, takže se omlouvám. Na druhou stranu - např.alimenty se musí uvádět do všech potvrzení a pokud vím, vždy ÚP požaduje vyplnit to, co bylo opravdu zaplaceno, ne to, co by měla mamina dostat. takže na jednu stranu - výplata zúčtovaná, i když třeba nevyplacená, alimenty zaplacené, i když třeba přiznané jiné.

    • 10. 12. 2012 8:15

      xJ (neregistrovaný) 213.192.55.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      ale to co a jak se započítává je všechno popsáno v zákoně o státní soc. podpoře § 5
      Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí, započítávají se příjmy uvedené
      a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány, ( mzdy , odměny apod.)
      b) v odstavci 1 písm. a) bodech 3 a 4 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny, (pronájem, ostat. příjmy)
      c) v odstavci 1 písm. b), bodech 2 až 9 a 11, v odstavci 1 písm. c), jde-li o dávky důchodového pojištění, a v odstavci 1 písm. d), f) až i) v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny, (výživné)
      d) v odstavci 1 písm. b) bodech 10, 12 a 13, a v odstavci 1 písm. c), jde-li o dávky nemocenského pojištění (péče), v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly plátcem zaúčtovány.

    • 10. 12. 2012 8:24

      WW (neregistrovaný) 78.156.142.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      RenatkoH, proto jsem to sem psala, aby i ostatní věděli co a jak, i kdyz na druhou stranu musím říci, že jsem stále na vážkách :-D, sice mi paní u ÚP jasně řekla co a jak, ale to víte, písemně to nemám, proto se dost spoléhám na ten zákon 117/1995 §5(4) pism. a) ... tam si myslím, že je to řečeno jasně, pokud teda věta "v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány" znamená to, že se jedná o peníze, které si v tom ctvrtletí zaměstnanec vydělal, bez ohledu na to, kdy je fyzicky dostal zaplaceny.
      Celkem mě to leká, protože se jedná konkrétně o mě :-), nerada bych za rok někde něco vracela. A jsem ráda, že jsem na tento rok nepotvrzovala čtvrtletní příjem i jiným zaměstnancům naší firmy, protože absolutně nemám přehled jak majitel dával zedníkům na stavbách "zálohy", on sám mi to říci nechtěl (snad abych neviděla, že oni nějaké peníze dostávají a já nic), ale i tak co vím, tak jim stále dluží ještě nějaké peníze ze září, takže asi tak. Prostě spousta starostí jen proto, že zaměstnavatel neplatí jak má.
      Uvítám i další názory do diskuze.
      Pěkný den.

    • 10. 12. 2012 9:46

      RenataH (neregistrovaný) 94.138.124.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      Já si myslím, že byste měla postupovat tak,jak vám řekla referentka z ÚP, vzhledem k tomu, že je to v souladu se zákonem o st.soc.podpoře. Takže zapsat to, co bylo zúčtováno. Já jsem se tentokrát mýlila, s našimi zákony bohužel nemá logika mnohdy co dělat. Takže přestože nemáte výplatu, nemáte na nájem, na příspěvek na bydlení nebudete mít nárok, protože mzdu nějakou zúčtovanou máte. Možná se pokusit o dávky v hmotné nouzi...
      Jaké zálohy dával majitel zedníkům, byste měla od něj zprůběžně zjišťovat, protože bez toho nemůžete pořádně vyplňovat jejich případná potvrzení (např. ty žádosti o dávky v hmotné nouzi, kdyby s nimi někdo přišel).
      Pěkný den

    • 10. 12. 2012 18:26

      WW (neregistrovaný) 78.156.142.---

      Re: Čtvrtletní příjem-pro Karu, RenatuH
      RenatkoH, jsme jen lidi a české zákony jsou džungle, proto zde také diskutujeme, že .. skrzeva tu nevyplacenou mzdu snad jen opravdu žádat podporu v hmotné nouzi, ale musím říci, že o tu já jsem nežádala, protože jsem se tak nějak styděla, když pracuji, že mi ani zaměstnavatel nezaplatí, jako by nebyl s mojí prací spokojen. Já vím, logiku to nemá, ale je to prostě tak.
      Zálohy já průběžně zjišťuji, ovšem marně, my právě máme více majitelů ve firmě, a toto má na starosti jeden takový "chytrý", který prostě nechce říci, kolik každému dal, snad z důvodu, aby jeden nevěděl kolik dostal druhý, fakt nevím, argumentuje vždy s tím "já si to pak z jejich výplat odečtu" :-D. Můžu vám říci, že tímto jednáním se firma naprosto ztrapňuje, jsem z malého města a je to fakt síla když povím kde dělám :-D ... Jen se stále modlím, aby někdo z tím potvrzením příjmu k dávkám hmotné nouze nepřišel :-D
      Hezký den vsem :-)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).