Tisk stránky

Různé druhy podílů

 

Společnost s ručením omezeným - rekodifikace práva od 1.1.2014

S úmyslem zvýšit atraktivitu formy podnikání prostřednictvím společnosti s ručením omezeným zavádí zákonodárce širší využitelnost druhů podílů.

To znamená, že společnost může připustit vznik různých druhů podílů, přičemž podíly, se kterými jsou spojena stejná práva a povinnosti, tvoří jeden druh a podíl, se kterým nejsou spojena žádná zvláštní práva a povinnosti je podílem základním. A pokud si to tak společníci upraví ve společenské smlouvě, nebudou všechny podíly společníka ve společnosti „srůstat“ v jeden, ale budou moci zůstat samostatně vedle sebe, nezávisle na sobě.

Podíly tedy mohou být kvalitativně odlišeny (např. podíl bez hlasovacích práv pouze s účastí na zisku, či mohou být odlišná práva a povinnosti spojená s podílem společníka, který investoval peněžitý kapitál od těch spojených s podílem společníka, který vložil nepeněžitý vklad, který např. pomáhá společnosti při podnikání, atd.) a pokud tak stanoví společenská smlouva, může jeden společník vlastnit i více podílů, z nichž každý může být jiného druhu. Za povšimnutí také stojí skutečnost, že dle zákonné definice se již nejedná o obchodní podíl, ale pouze o „podíl“, nicméně na mnoha místech v zákoně o obchodních korporacích (ZOK) pojem obchodní podíl opět najdeme.

  Partnerka sekce, Autorka článků  
 
Mgr. Martina Činková, advokátka
Revoluční 1963/6
110 00 Praha 1
 

spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
Aktuální kurzový lístek
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anktea - hlasovalo 1694 lidí

Jste spokojeni s výsledkem prezidentských voleb 2018?

Ano 37 %
 
Ne 63 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2018 Internet Info, s.r.o.   |   5404   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz