Tisk stránky

Změna úpravy podle § 196a obchodního zákoníku

 

Akciová společnost - rekodifikace práva od 1.1.2014

Nově obdobnou situaci reguluje ustanovení § 255 zákona o obchodních korporacích (ZOK), podle kterého budou omezení v něm uvedená platit jen 2 roky od vzniku společnosti.

Ustanovení obávaného § 196a obchodního zákoníku upravovalo zejména uzavírání obchodů mezi společností a akcionářem, členem představenstva, dozorčí rady, prokuristou nebo jinou osobou, která je oprávněna za společnost takovou smlouvu uzavřít, případně osobami jim blízkými. Nově obdobnou situaci reguluje ustanovení § 255 ZOK, podle kterého budou omezení v něm uvedená platit jen 2 roky od vzniku společnosti. V případě, že společnost bude nabývat od zakladatele nebo akcionáře majetek za úplatu převyšující 10 % svého upsaného kapitálu, musí být úplata stanovena s ohledem na posudek znalce a nabytí včetně výše úplaty musí být schváleno valnou hromadou. Takové omezení se nevztahuje například na nabytí majetku v rámci běžného obchodního styku. Za porušení tohoto pravidla nesou odpovědnost členové představenstva, kteří hlasovali pro nabytí majetku a zakladatel nebo akcionář jsou povinni doplatit částku převyšující cenu stanovenou posudkem znalce.

Dalším ustanovením chránícím před podobnými obchody jsou ustanovení § 54 až § 58 ZOK týkající se pravidel o střetu zájmů. Podle nich může valná hromada zakázat uzavření smlouvy mezi obchodní společností a členem orgánu obchodní společnosti, osobou jemu blízkou nebo osobou jím ovlivněnou nebo ovládanou či prokuristou. S tím souvisí i povinnost těchto osob informovat příslušný orgán obchodní společnosti.

  Partnerka sekce, Autorka článků  
 
Mgr. Martina Činková, advokátka
Revoluční 1963/6
110 00 Praha 1
 

spacer spacer spacer
Nahoru
Probíhá načítání...
Slovník pojmů
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
Nová registrace Zapomenuté heslo
Aktuální kurzový lístek
E-mail zpravodaj

Přihlašte se k odběru e-mailového zpravodaje, který Vás upozorní na novinky našeho serveru

Anktea - hlasovalo 1694 lidí

Jste spokojeni s výsledkem prezidentských voleb 2018?

Ano 37 %
 
Ne 63 %
 
Výsledky anket
Vyhledávání v rejstřících
© 1998 - 2018 Internet Info, s.r.o.   |   5369   |   ISSN 1213-7235   |   e-mail: business@center.cz